Málokedy sa stáva, že človek nastúpi do firmy a zostane jej verný po celý život. Tak ako šesťdesiatročný Richard Fuld, výkonný riaditeľ americkej investičnej banky Lehman Brothers.
Na dvere banky zaklopal v roku 1969 a stal sa radovým maklérom obchodujúcim s dlhopismi.
Začiatkom osemdesiatych rokov, vtedy mal tridsaťsedem rokov, sa stal hlavným kontrolórom preverujúcim všetky transakcie s dlhopismi a akciami. Vo funkcii obstál. No ako kontrolór toho s podriadenými veľa nenahovoril. Pri rozhovoroch často používal jednoslabičné výrazy a takmer neodtrhol zrak od zelenej obrazovky.
Jeho manažérske schopnosti sa prejavili až neskôr, v najvyššej výkonnej funkcii. Bolo to v roku 1993. Vtedy bol Lehman iba "zabudnutou" filiálkou spoločnosti Shearson/American Express. Kúpila ju v 80. rokoch, v čase, keď ňou zmietali prudké vnútorné spory. A tak sa stala ľahkým akvizičným cieľom.
Ťažká váha Wall Streetu
Fuldovi sa podaril husársky kúsok. V roku 1994 sa Lehman opäť osamostatnil.
Richard Fuld postupne z podceňovanej finančnej drobnôstky urobil ťažkú váhu Wall Streetu. Vlani ho časopis Institutional Investor vyhodnotil ako najlepšieho šéfa v maklérskom biznise a asset manažmente. (Predvlani bol druhý.)
Keď sa v roku 1994 dostali Lehmanove akcie na burzu cenných papierov, zarábala firma ročne okolo 75 miliónov dolárov s malou návratnosťou vlastného kapitálu (2,2 percenta). Minulý rok dosiahla obrat 32 miliárd dolárov, zisk 3,2 miliardy a návratnosť vyše 19 percent.
Kurz akcií Lehman Brothers za posledných desať rokov rástol ročne priemerne o 29 percent. Každý z veľkých brokerských domov v USA mu mohol iba závidieť.
Kurz akcií, ktorý pred dvanástimi rokmi začal na ôsmich dolároch, sa teraz približuje k 150 dolárom. To je Fuldova oficiálna méta. No svojim zamestnancom vraj už povedal, že to nestačí a ukazuje na dvestovku.
"Fuld prerobil firmu v takom rozsahu, že skôr než za výkonného šéfa ho treba považovať za zakladateľa. To, čo predviedol, je jednoducho neuveriteľné," vyhlásil v časopise Forbes jeden investičný bankár z konkurenčnej firmy.
Na začiatku tohto desaťročia sa vo firme i mimo nej veľa pošuškávalo o tom, že sa Lehman s niekým spojí. Fuld si vtedy zavolal širší okruh spolupracovníkov a povedal im: "Pozrite sa, môžeme sa s niekým spojiť a vy budete pracovať pre nejakého hlupáka vo veľkej firme. Alebo budete pracovať pre mňa." A tým sa fámy o spojení skončili.
"Fuld má neuveriteľne silnú vôľu. Ide vytrvalo za svojím cieľom. Pritom dokáže byť aj krutý a cynický," vyjadril sa o ňom jeden zo spolupracovníkov. Nevšímal si výčitky, že spoločnosť sa priveľmi sústreďuje na obchodovanie s dlhopismi a pritom jej uniká iný, výnosnejší biznis.
Tímový duch
Fuld z Lehmana urobil "dlhopisového molocha". Takmer polovica príjmov prichádza z obchodovania s dlhopismi. "Sme oveľa viac než obchodník s dlhopismi. Ľudia o nás rozprávajú všelijaké hlúposti," hovorí Fuld.
Z Lehmana postupne vybudoval harmonickú firmu. "Pracovať tam bolo kedysi niečo hrozné. Mal som pocit, že tam každý bojuje s každým. Dick to videl a bolo jasné, že chce docieliť pravý opak. Aby vo firme zavládol tímový duch," spomína bývalý zamestnanec Peter Salomon, ktorý teraz vlastní poradenskú firmu.
Ako energický šéf sa Fuld osvedčil i počas tragických septembrových dní roku 2001. Centrála spoločnosti, ktorá tesne susedila s "dvojičkami", bola dosť poškodená a zamestnanci museli budovu opustiť. Jej prízemie sa určitý čas používalo ako provizórna márnica.
"Zišli sme sa na druhý deň v našich kanceláriách v Jersey City. Dick nám povedal, že všetko bude v poriadku, musíme len zaťať zuby," spomína Bart McDade, ktorý v Lehman Brothers zodpovedal za akciové obchody. Dodáva, že brokeri a ostatní zamestnanci spoločnosti žili osem mesiacov ako beduíni. Pracovalo sa všade, kde sa len dalo. Vedenie zriadilo provizórnu centrálu v hoteli Sheraton.
Oblečenie a myslenie
Zamestnanci sa nasťahovali do novej budovy, ktorú firma kúpila za 700 miliónov dolárov, v apríli 2002. Bola to veľká zmena. Fuld prišiel ešte s jednou. Oznámil zamestnancom, že už nemôžu do práce chodiť, ako sa im zapáči. "Kto sa lajdácky, nedbanlivo oblieka, ten aj lajdácky myslí," oznámil nekompromisne. Ženy sa teda obliekajú konzervatívne, žiadne módne výstrelky. A skoro všetci muži prichádzajú do práce v bielej či modrej košeli s viazankou...
Richard Fuld vo voľnom čase najradšej hrá squash. A povráva sa, že veľmi dobre. S manželkou Kathy majú syna a dve dcéry.