Nový nemecký zákon o rovnoprávnom zaobchádzaní (známy pod skratkou AGG) platí už takmer päť mesiacov, ale personalisti veľkých podnikov sa pri zadávaní pracovných inzerátov stále pohybujú na hrane zákonnosti. Mnohé formulácie, ktoré boli až do augusta bežné, môžu dnes ľahko viesť k žalobám. Štatistiky dokladajú, že rastie počet zamestnancov, ktorí sa obracajú na súd kvôli skutočnej či domnelej diskriminácii a žiadajú odškodné. Odvolávajú sa pritom na problematické miesta v inzerátoch.
Nebezpečné sú i nevinné požiadavky
"Dobrý zámer, horšia realizácia," komentuje súčasný stav Henrik Kornbicher z advokátskej kancelárie Lovells. Nový zákon obsahuje podľa neho príliš veľa vágnych miest a veľa nejasností v posudzovaní, kedy je dané rozhodnutie vecne správne. "Všetci čakajú na prvé rozsudky, ktoré veľa napovedia, ako si vlastne treba vykladať ustanovenia nového zákona. Ten zakazuje diskrimináciu zamestnancov a uchádzačov o zamestnanie na základe pohlavia, veku, štátnej príslušnosti, národnosti, svetonázoru, náboženskej príslušnosti či sexuálnej identity. Nový rok bude v tomto zmysle prelomový.
Problémy prináša predovšetkým mimoriadne široký záber zákona. Ako nebezpečné sa javia navonok nevinné požiadavky, donedávna ešte úplne obvyklé: "mladý a dynamický", "ochotný znášať plnú pracovnú záťaž" či "pripravený pracovať s plným nasadením". Znevýhodnením zaváňa aj informácia, že podnik xy "hľadá niekoho, kto výborne zapadne do nášho mladého kolektívu". Mínovým poľom pre personalistov je takisto uvedenie konkrétnej vekovej hranice alebo jednoduchá prosba o zaslanie fotografie. Viacerí experti už v tejto súvislosti hovoria o nutnej potrebe novelizácie zákona, aj keď - na druhej strane - zákonodarcovia o tom zatiaľ nič nevedia.
Tešia sa právnici
"Inzeráty, v ktorých firmy hľadajú nových pracovníkov, by odteraz mali byť absolútne neutrálne," radí Björn Otto z poradenskej spoločnosti Sozietät CMS Hasche Sigle. "Najlepšie je obmedziť sa len na odbornú kvalifikáciu; možno ju totiž pomerne dobre merať."
Niet divu, že nad novými pomermi si ruky radosťou šúchajú najmä právnici. Ako uvádza berlínsky odborník v oblasti pracovného práva Peter Meyer, zneistenie zamestnávateľov je pre advokátov "gigantickou príležitosťou na vytváranie nových pracovných miest". Tvrdí, že väčšina kurzov a seminárov k otázkam uplatňovania nového zákona, určených pre právnikov, je dlhodobo vopred obsadená.
Personalistom v Nemecku i v ďalších štátoch Európskej únie radí, aby v budúcnosti dôvody výberu konkrétneho kandidáta evidovali vždy v písomnej forme. Len tak totiž bude podnik schopný aj neskôr dokázať, že výberové konanie sa uskutočnilo podľa zákona a že komisia nikoho nediskriminovala. A ešte jedna zásada vraj bez akýchkoľvek pochýb zaručí pre podnikateľov istotu v prípadných právnych sporoch: vybrať vždy najlepšieho uchádzača.
Nová profesia - skokani
Odborníci sa zhodujú v tom, že zákon už vytvoril aj celkom novú profesiu - skokanov, ktorí ako lúčne koníky skáču z miesta na miesto, pričom ich záujem o prácu je len zdanlivý, zato záujem o náhradu údajnej škody v hotovosti priam hmatateľný.
Istý tridsaťosemročný invalid z južného Nemecka prejavil záujem o prácu odborného referenta vo verejnoprávnej oblasti. Keď ju nedostal, napísal: "Keďže ste neuviedli nijaké relevantné dôvody na moje odmietnutie, domnievam sa, že v tomto prípade ste porušili platné legislatívne normy na ochranu telesne postihnutých osôb a že došlo k diskriminácii mojej osoby." Veľkodušne však naznačil ochotu uzavrieť kompromis mimosúdnou cestou: "Prosím, poukážte na moje konto trojmesačnú mzdu vo výške 6 300 eur." Číslo účtu a sumu pre istotu zvýraznil tučným písmom.