Auto je pre mnohých podnikateľov nevyhnutným nástrojom na výkon činnosti. V posledných rokoch však čoraz viac firiem, ako aj živnostníkov uprednostňuje pred kúpou vlastného vozidlového parku jeho zapožičanie. V niektorých prípadoch to znamená, že prenajímateľ – najčastejšia lízingová spoločnosť preberá nielen starosti o údržbu, ale aj byrokratické povinnosti. No v prípade platenia dane za motorové vozidlo nie je situácia vždy jednoznačná a napriek všeobecnému názoru musia daň v niektorých prípadoch platiť aj podnikatelia s operatívnym lízingom.
Rôzne druhy lízingu
Túto položku, nazývanú v minulosti aj cestná daň, platia právnické alebo fyzické osoby za autá, ktoré využívajú na podnikanie. To znamená, že slúžia na činnosti vykonávané s cieľom dosiahnutia zisku. Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá je v doklade zapísaná ako držiteľ vozidla, v prípade prenájmu však existujú aj iné možnosti a môže sa stať, že aj keď podnikateľ auto nevlastní, je platcom dane.
V rámci využívania cudzích áut na podnikanie existuje viacero možností. Jednou z nich je finančný lízing, pri ktorom podnikateľ nadobudne auto a postupne ho spláca. Už od začiatku je síce vedený ako držiteľ vozidla podnikateľ, a teda aj z neho platí daň, skutočným vlastníkom sa však stáva až po poslednej splátke. Vozidlo zároveň nie je odpisované počas trvania lízingu, ale je zaradené do odpisovej skupiny jeden, pričom sa musí odpisovať len rovnomerným spôsobom s možnosťou prerušenia. Do nákladov sa teda premietajú odpisy vozidla, no iba po určitý limit, ktorý je pri vozidlách nad 48-tisíc eur v závislosti od dosiahnutej výšky daňového základu. Ak bude základ n...
Zostáva vám 85% na dočítanie.