30.01.2018, 11:15

Päť rád ľuďom, ktorí sú stále bez práce

Počet neobsadených pracovných miest na slovenskom trhu prekonal podľa odhadu personálnej agentúry Wincott People úroveň 100- tisíc.

Päť rád ľuďom, ktorí sú stále bez práce

Napriek tomu sú ľudia, ktorí tvrdia, že si prácu nedokážu nájsť. Veľká časť z nich robí pri hľadaní si zamestnania rovnaké chyby. Ak by sa ich vyvarovali, v dnešnej situácii by si dokázali nájsť uplatnenie pomerne rýchlo. Prinášame prehľad týchto chýb a stručný návod, ako sa im vyhnúť.

Hľadanie vysnívanej práce za každú cenu
Mnohí nezamestnaní sa snažia stoj čo stoj získať prácu v odboroch, kde je dopyt po nových pracovníkoch iba minimálny. „Je to predovšetkým problém ľudí s vysokoškolským humanitným vzdelaním, ktorí vyštudovali odbory ako filozofia, estetika, environmentálne manažérstvo, sociálna práca a podobne. Problémom je, že počet absolventov týchto a im podobných smerov je privysoký. Súkromná sféra ich potrebuje iba minimálne a verejný sektor nedokáže vytvoriť dostatočný dopyt, “ vysvetľuje Jana Mesárová.

Ak si títo ľudia nedokážu približne v priebehu pol roka nájsť zamestnanie, mali by zvážiť aj prácu mimo vyštudovaného odboru. Pri niektorých odboroch má totiž šancu uplatniť sa iba necelých 30 percent absolventov, ktorí daný smer vyštudovali.

Strach z dochádzania
Časť nezamestnaných nechce pracovať mimo svojho bydliska už z princípu. No sú aj takí, ktorí majú pocit, že dochádzanie je pridrahé. Na cestu, prípadne na ubytovanie, by minuli príliš veľa peňazí. Sú presvedčení, že pracovať sa im preto neoplatí a radšej poberajú sociálne dávky.

„Táto obava je často neopodstatnená. Veľa zamestnávateľov v dnešnej situácii zamestnancom na dopravu prispieva, alebo ju uhrádzajú v plnej výške. Ďalší dokážu ľudí odviezť priamo z miesta bydliska až pred bránu podniku. Rovnako sa dá počítať aj s príspevkami na ubytovanie,“ hovorí  Mesárová. Na pracovných portáloch sa preto oplatí pozerať si aj ponuku od zamestnávateľov z iných regiónov a zistiť si, aké benefity v oblasti dochádzania ponúkajú.

Nadávanie na bývalého zamestnávateľa
Týka sa to ľudí, ktorí neodišli z bývalého pôsobiska v dobrom. Majú pocit krivdy, prípadne sú presvedčení o nekompetentnosti svojho bývalého šéfa alebo kolegov. „Na pohovore na svojho exzamestnávateľa intenzívne nadávajú. Vysvetľujú tak, prečo odišli z práce a hľadajú si inú. Často sú ich vyjadrenia expresívne a dokážu potenciálneho zamestnávateľa odradiť. Ten sa totiž zľakne, že tento uchádzač nebude ani na novom mieste spokojný, odíde a potom bude nadávať aj na neho,“ hovorí vysvetľuje Mesárová.

Preto je lepšie otázku ma dôvod odchodu z bývalého zamestnania zodpovedať stručne a bez zbytočných emócií.

Prílišná pasivita
Veľa nezamestnaných si hľadá prácu tým, že nahrajú svoj životopis na pracovný portál. Potom čakajú, že ich niekto osloví a sami žiadnu ďalšiu aktivitu nevyvíjajú. To však ani v dnešnej dobe nemusí na nájdenie si zamestnania stačiť. Je preto vhodné si aktívne pozerať ponuku práce na internete, navštíviť veľtrh práce, prípadne sa na prácu opýtať aj na sociálnych sieťach.

Nevhodná kvalifikácia
Chronickým problémom slovenského trhu práce je vysoký počet nezamestnaných bez adekvátneho vzdelania. Navyše, vôbec sa nesnažia svoju kvalifikáciu zmeniť, alebo si ju aspoň vylepšiť. „Preškolenie na niektorú z nedostatkových profesií pritom vôbec nemusí byť problémom. Zamestnávatelia sami ponúkajú kurzy, ktoré zvyknú byť spojené so získaním práce. Kurzy navyše sami hradia v plnej výške,“ upozorňuje Jana Mesárová. Takto sa dá preškoliť napríklad na vodiča vysokozdvižného vozíka, kontrolóra kvality či operátora výroby a mnoho iných profesií predovšetkým v priemysle, logistike či v maloobchode.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.