01.02.2018, 00:00

O zúčtovanie dane treba požiadať včas

Po skončení zdaňovacieho obdobia sa zamestnanec musí rozhodnúť, či si podá daňové priznanie sám, alebo požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Ktoré dátumy sú rozhodujúce a nesmiete ich premeškať, aké doklady budete potrebovať, ako opraviť chyby a kedy vám zamestnávateľ zúčtovanie dane určite neurobí, vysvetľujú odborníci z praxe.

O zúčtovanie dane treba požiadať včas
Zdroj: Dreamstime

1. Výhody zúčtovania u zamestnávateľa
Prečo musia zamestnanci požiadať o zúčtovanie dane zamestnávateľa?
Zamestnanci nie sú povinní požiadať zamestnávateľa, aby im ročné zúčtovanie dane urobil. Ale ľudia, ktorí majú príjmy len zo závislej činnosti, čiže zo zamestnania, by mali túto možnosť zvážiť. Ak im ročné zúčtovanie dane urobí firemná účtovníčka, je to pre nich úspora času a možno aj ďalších výdavkov spojených so spracovaním vlastného daňového priznania.

2. Termín na podanie žiadosti
Dokedy treba zamestnávateľa požiadať o zúčtovanie dane? Čo sa stane, ak zamestnanec žiadosť nepodá?

Zamestnanec, ktorý v roku 2017 poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže zamestnávateľa požiadať o ročné zúčtovanie preddavkov na daň do 15. februára 2018. Ak to neurobí, musí si sám podať daňové priznanie typu A v termíne do 3. 4. 2018.

3. Rozhodujúca hranica príjmov
Odvíja sa povinnosť podať daňové priznanie od výšky príjmu v uplynulom roku 2017?
Povinnosť podať si daňové priznanie vznikne vtedy, ak zamestnanec len s príjmami zo závislej činnosti nepožiada zamestnávateľa, aby mu urobil ročné zúčtovanie dane a jeho celkový súčet zdaniteľných príjmov za rok 2017 je vyšší ako 1 901,67 eura. Pri príjmoch zo závislej činnosti sa posudzuje hrubý príjem, nie zdaniteľný príjem, to je hrubý po odpočítaní odvodov a ani čistý príjem po zrazení dane.

4. Forma žiadosti o zúčtovanie dane
Musí sa žiadosť o zúčtovanie dane predložiť na presne stanovenom tlačive, nestačí krátky e-mail?
Na podanie žiadosti slúži predpísané tlačivo Žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Oproti minulému roku sa mení tlačivo žiadosti. Zmena sa týka napríklad doplnenia informácie, či  je zamestnanec aj poberateľom dôchodku, pretože v takom prípade mu nemusí vzniknúť nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane. Nejde o zákonnú zmenu, ale len o doplnenie chýbajúcej informácie do príslušného tlačiva. Do 31.

12. 2016 si zamestnanec mohol znížiť základ dane aj o daňovú úľavu vo forme preukázateľne zaplatených dobrovoľných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie, najviac do výšky dvoch percent zo základu dane. Počnúc rokom 2017 zamestnanec túto možnosť už nebude mať, v tejto súvislosti bolo upravené aj tlačivo žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane. Doklady a potvrd

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.