Dreamstime
StoryEditor

Výpisy z 2. piliera čítajte. Zistíte, koľko vám peniaze „zarobili“

18.02.2018, 13:00
Autor:
(msa)(msa)
Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť, vaše peniaze musia zarábať. Výpis z osobného dôchodkového účtu prezradí, či sa oplatí rozdeliť úspory do výkonnejších fondov .

Všetky dôchodkové správcovské spoločnosti mali povinnosť odoslať výpisy klientom z ich osobných dôchodkových účtov do 31. januára. Ak výpis nemáte, treba konať. Informácie vo výpisoch z dôchodkových účtov sú pre sporiteľov dôležité.

Ak ste od vašej dôchodkovej správcovskej spoločnosti doteraz výpis nedostali, nečakajte už viac a žiadajte ho priamo od svojej správcovskej spoločnosti. Niektorí sporitelia sa však mylne domnievajú, že výpisy zasiela Sociálna poisťovňa a domáhajú sa výpisov tam. Ak si nie ste istý, či v druhom pilieri ste a v ktorej konkrétnej správcovskej spoločnosti, môžete využiť službu Sociálnej poisťovne a telefonicky sa informovať na tel. čísle 0906 171 989.

Jednou z možností, prečo vám poštový výpis neprišiel je aj to, že so svojou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou máte zriadenú elektronickú komunikáciu. Je preto potrebné si pozrieť svoju mailovú schránku, aby ste zistili či vám výpis dorazil priamo tam, prípadne do priečinka pre nevyžiadanú poštu.

Aké fakty sú na výpise najdôležitejšie?

Ak vám má druhý pilier na dôchodku pomôcť mať vyšší príjem, všímajte si najmä pomer rozdelenia vašich príspevkov. Podľa neho sa totiž každý príspevok rozdelí do investičných fondov. „Je mimoriadne dôležité, aby tento pomer bol správne nastavený. A to predovšetkým podľa vášho veku, investičného profilu, to znamená. ako vnímate investovanie a s ním spojené riziká a ideálne aj podľa vašej celkovej finančnej situácie“, odporúča Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Pre ľudí v mladšom a strednom veku sú vhodné negarantované fondy, ktoré síce vykazujú vyššie výkyvy, ale z dlhodobého pohľadu zarobia s vysokou pravdepodobnosťou podstatne viac ako tie garantované. Napríklad - za posledných 12 mesiacov dlhopisové garantované fondy všetkých DSSiek zarobili v priemere 1,57 percenta, pričom akciové a indexové fondy za to isté obdobie dosiahli výnos až 7,54 percenta. A to vrátane aktuálneho poklesu na akciových trhoch. Ak ste teda mali posledných 12 mesiacov nasporených napríklad 8 000 eur v garantovanom fonde, zarobili ste približne 125 eur. Ak by ste ich však mali uložené v negarantovaných fondoch, váš výnos by bol až 603 eur. Ak teda ste v mladšom či strednom veku, poraďte sa s odborníkom ohľadom zmeny pomeru v prospech negarantovaných fondov.

Zvýšte si výnosy svojich peňazí
Faktom je, že z 7,66 miliardy eur, ktoré majú Slováci nasporené v druhom pilieri je takmer 80 percent v garantovaných fondoch. Slováci tak prichádzajú o zaujímavé výnosy, ktoré negarantované fondy generujú v posledných rokoch. Pritom je zrejmé, že ak ich úspory v druhom pilieri nebudú zarábať aspoň 4-6 percent ročne, budú im na dôchodku len slabou pomocou. Hlavným dôvodom pre súčasný stav je to, že štát rozhodol o presune úspor sporiteľov do garantovaných fondov, ale neurobil dostatočnú kampaň, aby ľudí na to upozornil a vysvetlil im, ako sa majú sami rozhodovať. „Mnohí zo sporiteľov si doteraz nevšimli, že kvôli tejto zmene sú od februára 2013 všetky ich úspory v garantovanom fonde. Iba ľudia, ktorí v tom čase poslali poštovú návratku so želaným pomerom mali svoje úspory naďalej zainvestované aj v akciových či indexových fondoch“, vysvetľuje Búlik.

Tento stav je možné napraviť – stačí kontaktovať svoju DSSku alebo finančného sprostredkovateľa, ktorí vám investičný pomer príspevkov pomôžu vhodne upraviť. Zároveň je možné do negarantovaných fondov presunúť aj už nasporený majetok. „Ak však máte nasporených peňazí výrazne viac ako len pár tisíc eur, presun takéhoto majetku do negarantovaného fondu by mal prebehnúť vo viacerých krokoch (tranžiach), nie naraz. Aj s touto otázkou vám dokáže poradiť skúsený odborník na financie“, upozorňuje Búlik.

Ako naložiť s výpisom z 2. piliera:
- skontrolujte si pomer rozdelenia príspevkov, či nie je príliš konzervatívny. Ak áno, poraďte sa, aký pomer je pre vás najvhodnejší,
- overte si, či sú vám príspevky pripisované každý mesiac. V opačnom prípade hľadajte chybu,
- ak nemáte zadefinovanú oprávnenú osobu, urobte tak

Skontrolujte si, či vám príspevky chodia pravidelne
Dôležitou informáciou vo výpisoch je aj to, či objem pripísaných príspevkov za rok nie je nulový, prípadne či v ňom nechýbajú odvody za niektoré mesiace. Ak áno, treba hľadať príčinu. Najčastejšie je chyba u zamestnávateľa, ktorý za vás posiela odvody s nesprávnymi osobnými údajmi.

Definovaná oprávnená osoba môže výrazne pomôcť
Druhý pilier je jeden z mála finančných produktov, okrem životného poistenia a 3. piliera, čiže DDS, ktorý umožňuje definovať oprávnenú osobu. „Ide o osobu (alebo osoby), ktorá by v prípade smrti sporiteľa vo fáze sporenia obdržala všetky úspory a to veľmi rýchlo, často v priebehu pár dní. Touto cestou je možné obísť dedičské konanie, ktoré môže trvať mesiace, ojedinele až roky“, spresňuje Búlik.

Akokoľvek je 2. pilier dôležitý a prínosný pre výšku budúceho dôchodku, ak ste zodpovedný človek, mali by ste si na dôchodok sporiť aj v treťom, ideálne aj štvrtom dôchodkovom pilieri. Tretí pilier je vhodný sporiaci produkt najmä vtedy, keď vám zamestnávateľ do neho prispieva. Navyše, výnosy najlepších fondov v treťom pilieri dosahujú zaujímavých 5-6 percent ročne. Ako 4. pilier nazývame tie finančné produkty, ktoré je možné použiť na sporenie na dôchodok - napríklad investičný sporiaci program, životné poistenie a podobne. „Na dôchodok je nutné si teraz sporiť toľko, aby ste na dôchodku mali mesačný príjem aspoň vo výške 70 percent náhrady mzdy. Na to je potrebné začať si sporiť čo najskôr, dlhodobo, pravidelne. Aj sumu napríklad 20 eur mesačne sa oplatí si sporiť – naučíte sa tak pravidelne odkladať peniaze a investovať“, uzatvára Marián Búlik. Pre presnejší výpočet odporúča kontaktovať sprostredkovateľa, ktorý vám vie vypočítať ideálnu sumu pre mesačné sporenie.

01 - Modified: 2023-03-24 16:00:00 - Feat.: - Title: Ako nebyť na dôchodku troska? Pozrite si tipy, ako sa dôchodku dožiť v "použiteľnom stave" 02 - Modified: 2023-03-22 23:00:00 - Feat.: - Title: Druhý verzus tretí pilier: v čom sa líšia a do čoho môžete investovať? Výhodné sú hlavne fondy, tvrdí expert 03 - Modified: 2023-03-19 23:00:00 - Feat.: - Title: Inflácia trápi aj mladých mileniálov 04 - Modified: 2023-03-11 20:01:32 - Feat.: - Title: Vo Francúzsku protestovalo proti dôchodkovej reforme 368-tisíc ľudí. Zapaľovali koše a rozbíjali výklady 05 - Modified: 2023-03-11 13:39:02 - Feat.: - Title: Možnosť poberať predčasný dôchodok a materské by mohlo mať viac ľudí, podmienky sa majú zmeniť
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
25. marec 2023 00:30