02.03.2018, 00:00

Na odpisy vo firme si treba stanoviť plán

Pri zostavení odpisového plánu treba zohľadniť predpokladaný čas používania majetku. Ten nesmie byť kratší ako jeden rok.

Na odpisy vo firme si treba stanoviť plán
Zdroj: Dreamstime

Odpisovanie majetku je vhodným spôsobom, ako si podnikateľ môže znížiť výšku dane, a to najmä vtedy, ak očakáva vysoký zisk. Keďže aktuálna novela zákona o dani z príjmov sa nedotkla odpisov, minuloročné pravidlá daňového odpisovania majetku platia bez zmeny aj v tomto roku. Daňová úspora, ktorú je možné vďaka nim dosiahnuť, pritom nemusí zvýšiť základ dane na nasledujúce daňové obdobia.


Rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi
Ľudia si často mýlia daňové odpisy s tými účtovnými. Lenže ide o dva rozdielne výrazy. Spôsob stanovenia daňových a účtovných odpisov majetku a ich uplatňovanie do nákladov daňovníka upravujú dva osobitné právne predpisy, a to zákon o účtovníctve a zákon o dani z príjmov. Preto ich výška, samozrejme, s určitými výnimkami, vôbec nemusí byť rovnaká.


Účtovné odpisy
V prípade účtovných odpisov hmotného alebo nehmotného majetku si daňovník stanovuje odpisový plán, podľa ktorého sa daný majetok bude účtovne odpisovať. Pri zostavení odpisového plánu sa zohľadní najmä predpokladaný čas používania majetku, pričom nesmie byť kratší ako jeden rok. Odpisový plán, ako aj výška účtovných odpisov sa môžu každý rok meniť.


Daňové odpisy
Pri daňovom odpisovaní treba rozlišovať, či ide o hmotný alebo nehmotný majetok a či majetok nie je vylúčený z odpisovania, ako to je napríklad v prípade pozemkov. Na rozdiel od účtovných odpisov, da

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.