19.03.2018, 00:00

Tri príklady, ako sa popasovať s daňami

Neviete si rady, ako postupovať, ak ste vlani skončili s podnikaním, alebo ste pozastavili živnosť? Na rôznych príkladoch z praxe vám poradia Vladimír Chlebec a Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Tri príklady, ako sa popasovať s daňami
Zdroj: Dreamstime

1. Zrušili ste vlani živnosť a zamestnali sa.

Postup:
Povinný ste vysporiadať daňovú povinnosť. Hovoríme o daňovníkovi – fyzickej osobe, ktorá v roku 2017 zrušila živnostenské oprávnenie a následne sa v roku 2017 zamestnala. Podáte daňové priznanie typ B tak, ako každý iný daňovník, a to v lehote do konca marca. V roku 2017 je to ale najneskôr 3. apríla 2018, keďže posledný deň na podanie daňového priznania za rok 2017 pripadne na tento deň, keďže 31. marec pripadne na sobotu, 2. apríla je Veľkonočný pondelok a najbližší pracovný deň je preto až 3. apríl 2018. „Táto lehota sa vzťahuje na daňovníka, ktorý neoznámi daňovému úradu do 3. apríla 2018 na predpísanom tlačive, že si predlžuje lehotu na podanie daňového priznania,“ upozorňuje Vladimír Chlebec zo Slovenskej komory daňových poradcov.

Riešenie:
V daňovom priznaní (typ B) daňovník vysporiada príjmy zo živnosti, ale tiež príjmy zo zamestnania (zo závislej činnosti). Základ dane z príjmov zo živnosti za zdaňovacie obdobie roka 2017 je v tomto príklade daňovník povinný upraviť o ustanovené položky v závislosti od spôsobu účtovania alebo vedenia evidencie respektíve uplatňovania paušálnych výdavkov nasledovne:


– Ak účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu, upravuje základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek k nadobudnutému majetku, o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok a o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť.


– Ak účtuje v sústave podvojného účtovníctva, upravuje základ dane o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov výnosov budúcich období, výdavkov a nákladov budúcich období.


– Ak uplatňuje paušálne výdavky, upravuje základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a výšku pohľadávok.


Pri zistení základu dane z príjmov zo zamestnania vychádza z potvrdenia, ktoré mu bol povinný vystaviť do 12. marca 2018 zamestnávateľ na základe žiadosti zamestnanca (ide o „Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2017“).

2. Zrušili ste živno

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.