19.03.2018, 11:30

Podnikanie v krajoch a odvetviach

O tom, ako sa v podnikaní za posledné roky darilo živnostníkom, svedčí aj počet zrušených živností. Pozrite si, v ktorých krajoch a odvetviach ich bolo najviac.

Podnikanie v krajoch a odvetviach

V rokoch 2008 až 2017 bolo v databáze FinStat evidovaných až 396 412 zrušených živností. V tomto roku je ich k dnešnému dátumu 9 713. „Najčastejšie dôvody, prečo ľudia živnosti rušia, z dostupných údajov nevieme uviesť,“ informuje Monika Ondrušeková, finančná analytička spoločnosti. „V roku 2013 nastali pre živnostníkov a samostatne zárobkovo činné osoby viaceré legislatívne zmeny.

Bolo to napríklad zavedenie limitu na výšku paušálnych výdavkov, zvýšenie sadzby dane z príjmu fyzickej osoby alebo zvýšenie minimálneho preddavku na poistné. Táto legislatívna zmena mohla spôsobiť vysoký nárast zrušených živností v tomto roku,“ dodáva Ondrušeková.

Najviac živností v tomto období zaniká v Prešovskom kraji. Naopak, najmenej rušia živnosť podnikatelia v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Z pohľadu odvetví najväčší počet živností zaniká v stavebníctve. Oproti tomu, hazard zaznamenáva najmenší úbytok. Ako Ondrušeková vysvetľuje, v odvetví stavebníctvo sa nachádza najviac živností, a preto je logické, že ich aj najviac zaniká.

Z oblastí, kde ľudia najčastejšie končia so živnosťou, je to žilinský okres. „Najviac pozastavených živností je tiež v Žilinskom kraji a najmenej v Nitrianskom,“ uvádza ďalšie údaje Odrušeková. „Históriu pozastavenia živností však v našej databáze nemáme, poznáme iba aktuálny stav,“ dopĺňa.
Najvyššie počty pozastavených živností zaznamenáva odvetvie stavebníctva, najmenej zas automobilový priemysel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.