20.03.2018, 00:00

Živnosť ukončíte na tlačive typu B

Vlani ste skončili s podnikaním alebo na ste živnosť pozastavili na určitý čas? Na rôznych príkladoch sa dozviete, ako máte v jednotlivých situáciách postupovať.

Živnosť ukončíte na tlačive typu B
Zdroj: Pavol Funtál

Odpovedá Vladimír Chlebec, Slovenská komora daňových poradcov.

1. Daňové povinnosti
Ako mám postupovať, ak som vlani zrušil živnosť?
Podáte daňové priznanie typu B, a to v lehote do konca marca, presnejšie najneskôr 3. apríla 2018, keďže posledný deň na podanie daňového priznania za rok 2017 pripadne na tento deň. Je to preto, lebo 31. marec pripadne na sobotu, 2. apríla je Veľkonočný pondelok a najbližší pracovný deň je až 3. apríl 2018. Táto lehota sa vzťahuje na toho, kto neoznámi daňovému úradu do 3. apríla 2018 na predpísanom tlačive, že si predlžuje lehotu na podanie daňového priznania.

2. Vyplnenie tlačiva
Ako mám vyplniť tlačivo pri zrušení podnikania, ak som sa vlani zamestnal?
Použijete tlačivo daňového priznania typu B. Zahrniete doň príjmy zo živnosti, ale tiež príjmy zo zamestnania (zo závislej činnosti). Základ dane z príjmov zo živnosti za zdaňovacie obdobie roku 2017 ste povinný upraviť nasledovne: 1. Ak ste účtovali v sústave jednoduchého účtovníctva alebo viedli evidenciu, upravujete základ dane o cenu nespotrebovaných zásob, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek k nadobudnutému majetku, o výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok, a o výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť. 2. Ak ste účtovali v sústave podvojného účtovníctva, upravujete základ dane o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov výnosov budúcich období, výdavkov a nákladov budúcich období. 3. Ak uplatňujete paušálne výdavky, upravujete základ dane o cenu nespotrebovaných zásob a výšku pohľadávok. Pri zistení základu dane z príjmov zo zamestnania vychádzate z potvrdenia od zamestnávateľa – ide o „Potvrdenie o príjmoch zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o daňovom bonuse na vyživované deti za rok 2017“. Zamestnávateľ bol povinný vystaviť vám ho do 12. marca 2018, ak ste ho o to požiadali.

3. Obdobie pozastavenia živnosti
Na aké obdobie môžem živnosť pozastaviť?
Minimálne na šesť mesiacov a maximálne na tri roky. Počas pozastavenia živnosti sa fyzická osoba nepovažuje za aktívneho živnostníka (podnikateľa), a preto nemusí platiť odvody a ani podávať daňové priznania za príslušné zdaňovacie obdobia. Napríklad živnostník pozastavil živnosť od 1. januára 2017 do 31. decembra 2019. Za zdaňovacie obdobia rokov 2017 až 2019 nie je povinný podať daňové priznanie z príjmov zo živnosti. V súlade so zákonom o dani z príjmov sa skončením podnikania u daňovníka (fyzickej osoby) rozumie nielen zánik živnostenského op

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.