03.04.2018, 00:00

Rada Európy: väzňov máme veľa

Naše väznice sú preplnené. Slovensko má oveľa viac, ako je európsky priemer.

Rada Európy: väzňov máme veľa
Zdroj: Flickr/Dave Nakayama

Slovensko, ale aj celá Európa majú preplnené väznice. Ukazuje to najnovšia štúdia Rady Európy. Podľa analýzy, ktorá brala do úvahy štatistiky z roku 2016, počet väznených osôb na starom kontinente dokonca mierne rastie. Rekordérmi sú Bulharsko a Turecko, kde sa počet uväznených zvýšil medziročne takmer o desatinu. Tretia priečka patrí susednému Česku. Medzi rokmi 2015 a 2016 tu Rada Európy napočítala 7,6-percentný nárast počtu osôb za mrežami.

Vysoko nad priemer
Slovenské väzenské ústavy aktuálne ubytovávajú viac ako 10-tisíc väzňov. Analýza úradníkov Rady Európy tvrdí, že máme takmer 190 väzňov na stotisíc obyvateľov, európsky priemer je však „len“ 127. Podľa prodekana pre rozvoj na Právnickej fakulte Univerzity Komenského Tomáša Strémyho sa dá súčasný problém s väznicami vyriešiť aj takzvanými alternatívnymi trestami. V našich podmienkach ide napríklad o domáce väzenie, povinnú prácu či peňažný trest. „Uložením takéhoto trestu je páchateľovi umožnené neprerušiť kontakt so svojím domácim prostredím a pokračovať v riadnom živote, pričom súd prejavuje určitú dôveru v páchateľa, berúc na zreteľ jeho pozitívne vlastnosti,“ vysvetľuje Strémy. Jaroslav Klátik, ktorý je vedúcim Katedry trestného práva, kriminológie, kriminalistiky a forenzných disciplín na Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela, dodáva, že alternatívne tresty spĺňajú rovnaký účel, ako keby bol vykonaný nepodmienečný trest odňatia slobody.


Strémy tvrdí, že presadzov

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.