08.04.2018, 13:43

Do čoho sa oplatí investovať? Pozrite sa, čo prezradili generálni riaditelia firiem

Slovenské firmy plánujú v najbližších troch rokoch najviac investovať do inovácií vrátane nových produktov. Myslia si to tri štvrtiny šéfov našich spoločností.

Do čoho sa oplatí investovať? Pozrite sa, čo prezradili generálni riaditelia firiem

Dve tretiny manažérov považujú za dôležité investície do školení súčasných zamestnancov, pričom túto oblasť považuje za prioritnú až osem z desiatich firiem s domácim kapitálom. Tieto zistenia vyplynuli z výsledkov prieskumu Pulse of Economy 2017.

Investície do inovácií, ktoré sa v tomto prieskume chápali aj ako vývoj nových produktov a spôsobov podnikania, je jednotkou tak pre firmy na Slovensku, ako aj v Česku. Druhou najčastejšie spomínanou oblasťou, ktorú čakajú najmä postupné investície, je digitálna infraštruktúra. Uviedlo to 64 percent firiem pôsobiacich u nás a 72 percent sídliacich v Česku.

Udržať kvalitu

Prioritou pre manažérov pôsobiacich v lokálnych firmách je udržanie kvalitných zamestnancov. Za posledné tri ročníky prieskumu Pulse of Economy sa na Slovensku tento faktor umiestnil vždy na prvom mieste a jeho dôležitosť v čase rastie. 
V porovnaní s prieskumami z roku 2015 a 2017 bol v tejto otázke zaznamenaný nárast o deväť percentuálnych bodov na aktuálnych 83 percent respondentov. Zvyšovanie kvalifikácie a investície do kontinuálneho vzdelávania je okrem platu jedným zo spôsobov, ako si skúsených ľudí udržať. Do školení súčasných zamestnancov plánujú v horizonte troch rokov investovať dve tretiny (67 percent) slovenských spoločností.

Prekážka obratu

Pracovná sila a najmä jej nedostatok na trhu dominuje aj medzi problémami, ktoré podľa najvyšších predstaviteľov firiem bránia ich spoločnostiam v raste obratu. Za zásadnú prekážku vníma nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily 62 % slovenských a 72 % českých manažérov. Do náboru v najbližších troch rokoch aj preto plánuje investovať 6 z 10 slovenských spoločností, z nich 14 percent výrazne.
„Generálni riaditelia u nás sa zhodujú s názorom globálnych šéfov firiem v tom, že na to, aby boli v súčasnej dobe ich spoločnosti konkurencieschopné a rástli, je potrebná kombinácia vynikajúceho tímu ľudí, inovácie a implementácia nových technológií, a to všetko s jasnou orientáciou na potreby zákazníka," skonštatoval Ľuboš Vančo, predseda rady partnerov, KPMG na Slovensku.

Predvídanie rizika

Podľa prieskumu je z pohľadu rizík podnikania najdôležitejšie tak pre predstaviteľov slovenských (45 percent), ako i českých (40 percent) firiem regulačné riziko. Druhým najdôležitejším je na Slovensku prevádzkové riziko (37 percent), o tretie miesto sa delí strategické riziko a riziko súvisiace s nedostatkom talentov (obe spomenulo 32 percent respondentov). Napriek tomu 55 percent slovenských spoločností nezvažuje v najbližších troch rokoch nové investície do riadiacich systémov a riadenia rizík.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.