Dve tretiny manažérov považujú za dôležité investície do školení súčasných zamestnancov, pričom túto oblasť považuje za prioritnú až osem z desiatich firiem s domácim kapitálom. Tieto zistenia vyplynuli z výsledkov prieskumu Pulse of Economy 2017.
Investície do inovácií, ktoré sa v tomto prieskume chápali aj ako vývoj nových produktov a spôsobov podnikania, je jednotkou tak pre firmy na Slovensku, ako aj v Česku. Druhou najčastejšie spomínanou oblasťou, ktorú čakajú najmä postupné investície, je digitálna infraštruktúra. Uviedlo to 64 percent firiem pôsobiacich u nás a 72 percent sídliacich v Česku.
Udržať kvalitu
Prioritou pre manažérov pôsobiacich v lokálnych firmách je udržanie kvalitných zamestnancov. Za posledné tri ročníky prieskumu Pulse of Economy sa na Slovensku tento faktor umiestnil vždy na prvom mieste a jeho dôležitosť v čase rastie.
V porovnaní s prieskumami z roku 2015 a 2017 bol v tejto otázke zaznamenaný nárast o deväť percentuálnych bodov na aktuálnych 83 percent respondentov. Zvyšovanie kvalifikácie a investície do kontinuálneho vzdelávania je okrem platu jedným zo spôsobov, ako si skúsených ľudí udržať. Do školení súčasných zamestnancov plánujú v horizonte troch rokov investovať dve tretiny (67 percent) slovenských spoločností.
Prekážka obratu
Pracovná sila a najmä jej nedostatok na trhu dominuje aj medzi problémami, ktoré podľa najvyšších predstaviteľov firiem bránia ich spoločnostiam v raste obratu. Za zásadnú prekážku vníma nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily 62 % slovenských a 72 % českých manažérov. Do náboru v najbližších troch rokoch aj preto plánuje investovať 6 z 10 slovenských spoločností, z nich 14 percent výrazne.
„Generálni riaditelia u nás sa zhodujú s názorom globálnych šéfov firiem v tom, že na to, aby boli v súčasnej dobe ich spoločnosti konkurencieschopné a rástli, je potrebná kombinácia vynikajúceho tímu ľudí, inovácie a implementácia nových technológií, a to všetko s jasnou orientáciou na potreby zákazníka," skonštatoval Ľuboš Vančo, predseda rady partnerov, KPMG na Slovensku.
Predvídanie rizika
Podľa prieskumu je z pohľadu rizík podnikania najdôležitejšie tak pre predstaviteľov slovenských (45 percent), ako i českých (40 percent) firiem regulačné riziko. Druhým najdôležitejším je na Slovensku prevádzkové riziko (37 percent), o tretie miesto sa delí strategické riziko a riziko súvisiace s nedostatkom talentov (obe spomenulo 32 percent respondentov). Napriek tomu 55 percent slovenských spoločností nezvažuje v najbližších troch rokoch nové investície do riadiacich systémov a riadenia rizík.