09.04.2018, 23:36

Na reštitúcie čakajú tisíce občanov

Slabé personálne obsadenie príslušných úradov, fluktuácia, nízke mzdy či komplikovanosť veci. To všetko sa podľa ombudsmanky Márie Patakyovej podpísalo pod tisícky nedotiahnutých reštitúcií pozemkov.

Na reštitúcie čakajú tisíce občanov
Zdroj: Pavol Funtál

V parlamente ste vystúpili s mimoriadnou správou, ktorá upozorňuje na závažné porušovanie
práv zo strany niektorých orgánov pri vybavovaní reštitučných nárokov. Podľa správy sú na Slovensku tisícky nevybavených reštitučných nárokov na agrárne a lesné pozemky. Dôvodov
tohto stavu je veľa, ktoré však považujete za najzávažnejšie? Myslíte, že sú za nimi skôr objektívne
alebo subjektívne príčiny?

Podľa našich prieskumov sú za prieťahmi viaceré dôvody. Jednou zo závažných príčin tohto stavu je nepochybne aj zložitosť veci. Keďže ide o nápravu krívd z minulosti, je veľmi náročné vypátrať doklady, ktorými by oprávnené osoby vedeli preukázať spôsob, ako došlo k strate vlastníckeho práva. V prípade niektorých úradov sú kľúčové tiež personálne kapacity, s čím súvisí nedostatočné obsadenie odborov pracovníkmi či pracovníčkami, ktoré sa zaoberajú reštitučnými prípadmi. Dĺžku konaní predlžuje aj vyššia fluktuácia na zodpovedných úradoch či nadmerná kumulácia agendy.

Upozorňujete aj na to, že správne orgány rozhodujú o reštitučných nárokoch už okolo 25 rokov
a ak si niekto uplatnil nároky podľa neskôr platného zákona, tak niektoré konania nie sú ukončené ani po 13 rokoch. V čom vidíte príčiny, sú len na strane úradov?
Zistila som, že v prípade nevybavených reštitúcií ide najmä o systémový problém. Na dĺžku ich konaní má vplyv viacero skutočností. Za mimoriadne závažnú považujem tú skutočnosť, že medzi reš

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.