Dreamstime
StoryEditor

Zostal vám dom po babke. Poradíme, ako ho obnoviť

10.04.2018, 12:33
Autor:
vegveg
Staršie tradičné domy môžeme zastabilizovať, aj keď nemáme toľko financií. Dôležité je opraviť diery v streche, odviesť dažďovú vodu čo najďalej od domu a ak je v stenách vlhkosť, odstrániť vrstvy, cez ktoré sa vlhkosť nemôže odparovať. „Pri oprave je vhodné ponechať pôvodné prvky,“ vraví architektka Zuzana Kierulfová.

Ako postupovať pri obnove:
1. Aj pri postupnej oprave musíte mať víziu - zámer, projekt. Chceme zlepšiť energetické využitie a ušetriť financie? Na chalupách je zväčša potrebné dobudovať iba WC a sprchu, čo sa v tomto prípade dá aj mimo domu. Pri chalupe nemusíme dom príliš zatepľovať, iba strop, preto ho môžeme v čo najväčšej miere ponechať v pôvodnom stave. Ak ide o rodinný dom, oprava je náročnejšia. Je potrebné riešiť zateplenie, repasovanie alebo výmenu okien a dverí. Zväčša treba zlepšiť aj osvetlenie izieb.

2. Pri obnove nejde o to, aby sme staré nahradili novým, ale ide zachovanie pôvodných hodnôt domu, o opravy poškodených častí a o zvýšenie komfortu, aby sme vytvorili zdravé a príjemné prostredie. Práve tradičné materiály poskytujú lepšie prostredie ako novodobé. Pre lepší komfort pri starých hlinených i kamenných domoch potrebujeme riešiť zateplenie, vetranie, viac svetla a zníženie vlhkosti, ktorá sa prejaví najmä vtedy, ak sa dom pravidelne neobýva, alebo sa v minulosti nedobre opravoval.
3. Dôležité je vyriešiť odvod dažďovej vody, ktorá je častým dôvodom vlhkostných problémov. Najmä, ak bol dom a jeho okolie dlhšie neudržiavaný.
4. Všetky povrchy musia byť paropriepustné, lebo konštrukcia tradičných domov bola vždy založená na prirodzenom odparovaní vlhkosti.
5. Pri rekonštrukcii domu treba využiť pôvodné techniky a materiály, lebo sú s domom najviac kompatibilné. Materiály na báze cementu sú nevhodné.
Najlepšie je používať drevo, hlinu, vápno, kameň, tehly.
6. Odporúča sa používať izolácie ako je: slama, ovčia vlna, konope, rákos, korok, drevovlákno, fúkaná celulóza, penové sklo do podlahy. Nevhodný je cementový poter a omietky. Spôsobujú problémy s vlhkosťou v stenách.
7. Nie vždy je napríklad vhodné robiť drenáž okolo domu.

01 - Modified: 2023-02-27 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako najlepšie zatepliť drevenicu? Poradíme vám 02 - Modified: 2023-02-22 23:00:00 - Feat.: - Title: Vysoké ceny energií zvyšujú aj cenu teplej a studenej vody. Ako môžete na nej ušetriť? 03 - Modified: 2023-02-22 06:30:00 - Feat.: - Title: V zime teplo takmer bez kúrenia, v lete chlad bez klímy. Rodičom postavili dom snov aj s nižším rozpočtom 04 - Modified: 2023-02-23 14:00:00 - Feat.: - Title: Tieto spotrebiče vyberajte z elektriky! Ušetríte vďaka tomu nemalé čiastky 05 - Modified: 2023-02-13 13:16:09 - Feat.: - Title: Odvrátená stránka dieselových automobilov v zime. Čo robiť, ak vám „zamrzla“ nafta?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
16. marec 2023 08:40