10.04.2018, 12:33

Zostal vám dom po babke. Poradíme, ako ho obnoviť

Staršie tradičné domy môžeme zastabilizovať, aj keď nemáme toľko financií. Dôležité je opraviť diery v streche, odviesť dažďovú vodu čo najďalej od domu a ak je v stenách vlhkosť, odstrániť vrstvy, cez ktoré sa vlhkosť nemôže odparovať. „Pri oprave je vhodné ponechať pôvodné prvky,“ vraví architektka Zuzana Kierulfová.

Zostal vám dom po babke. Poradíme, ako ho obnoviť
Zdroj: Dreamstime

Ako postupovať pri obnove:
1. Aj pri postupnej oprave musíte mať víziu - zámer, projekt. Chceme zlepšiť energetické využitie a ušetriť financie? Na chalupách je zväčša potrebné dobudovať iba WC a sprchu, čo sa v tomto prípade dá aj mimo domu. Pri chalupe nemusíme dom príliš zatepľovať, iba strop, preto ho môžeme v čo najväčšej miere ponechať v pôvodnom stave. Ak ide o rodinný dom, oprava je náročnejšia. Je potrebné riešiť zateplenie, repasovanie alebo výmenu okien a dverí. Zväčša treba zlepšiť aj osvetlenie izieb.

2. Pri obnove nejde o to, aby sme staré nahradili novým, ale ide zachovanie pôvodných hodnôt domu, o opravy poškodených častí a o zvýšenie komfortu, aby sme vytvorili zdravé a príjemné prostredie. Práve tradičné materiály poskytujú lepšie prostredie ako novodobé. Pre lepší komfort pri starých hlinených i kamenných domoch potrebujeme riešiť zateplenie, vetranie, viac svetla a zníženie vlhkosti, ktorá sa prejaví najmä vtedy, ak sa dom pravidelne neobýva, alebo sa v minulosti nedobre opravoval.
3. Dôležité je vyriešiť odvod dažďovej vody, ktorá je častým dôvodom vlhkostných problémov. Najmä, ak bol dom a jeho okolie dlhšie neudržiavaný.
4. Všetky povrchy musia byť paropriepustné, lebo konštrukcia tradičných domov bola vždy založená na prirodzenom odparovaní vlhkosti.
5. Pri rekonštrukcii domu treba využiť pôvodné techniky a materiály, lebo sú s domom najviac kompatibilné. Materiály na báze cementu sú nevhodné.
Najlepšie je používať drevo, hlinu, vápno, kameň, tehly.
6. Odporúča sa používať izolácie ako je: slama, ovčia vlna, konope, rákos, korok, drevovlákno, fúkaná celulóza, penové sklo do podlahy. Nevhodný je cementový poter a omietky. Spôsobujú problémy s vlhkosťou v stenách.
7. Nie vždy je napríklad vhodné robiť drenáž okolo domu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.