Aké najvypuklejšie problémy riešia v súčasnosti urbariáty?
V prvom rade sa boríme s pokračujúcim rozdrobovaním vlastníctva. V ďalšom rade je obrovskou prekážkou postupné zvyšovanie podielu vlastníctva nezistených vlastníkov. Všade tam, kde sa ukončili Registre obnovenej evidencie pozemkov, teda takzvané ROEP-y, pričom tie sa už urobili takmer na celom území, sa nám významne zvýšili podiely vlastníctva nezistených vlastníkov.
Aký to má na vás dosah?
Ide o to, že tu štát formalizoval procesy, ktoré mali umožniť lepšie využitie poľnohospodárskej a lesnej pôdy. Na to sa schválil zákon, ktorý mal urobiť poriadok v ich evidencii. Potom cez zlučovanie parciel a komasáciu sa mali vytvoriť pôdne bloky, ktoré mali slúžiť na obhospodarovanie lesov a súčasne aj na uživenie toho svojho obhospodarovateľa.
V praxi to však nedopadlo ideálne.
Presne tak. Tu sa to totiž urobilo tak, že prostredníctvom príslušných firiem a s pomocou európskych peňazí sa to najprv preklopilo cez listy vlastníctva do obnovenej evidencie pozemkov, ale potom vyšli najavo neuveriteľné čísla. Stačí sa pozrieť do Zelenej správy za rok 2016. Kým v roku 2004 dosahovala výmera nezistených vlastníkov 104-tisíc hektárov, v roku 2016 už 380-tisíc hektárov! V priebehu 10 rokov pribudlo 200-tisíc hektárov pôdy nezistených vlastníkov. To je obrovský rozsah.
Čo to spôsobilo?
Je len jedna odpoveď. Ak vychádzame zo Zelenej správy, kde je uvedené, že v roku 2004 mali vlastníci 500-tisíc hektárov lesov, no v roku 2016 už len okolo 380-tisíc hektárov, znamená to, že sa tu významne zmenili pomery práve v urbároch. Po vykonaní procesu ROEP výrazne klesla výmera známych vlastníkov a vyskočila výmera neznámych – rozdiel medzi vlastnenou a užívanou pôdou je potom taká výmera, ktorú si musia urbáre prenajímať od Slovenského pozemkového fondu. Pretože ten zo zákona zastupuj...
Zostáva vám 85% na dočítanie.