StoryEditor

Inšpekcia odhalila nepovolené stavby

23.05.2018, 13:33
Neohlásené, neskolaudované stavby či stavanie bez povolenia si vzali na mušku stavební inšpektori.

Slovenská stavebná inšpekcia v roku 2017 zo 499 prípadov v dvesto zistila resty pri dodržiavaní stavebného zákona. „Ťažko generalizovať dôvody porušovania zákona. Na rozdiel od stavebných úradov zákon nás neoprávňuje konať vo veciach povoľovania a odstraňovania stavieb,“ vraví Marek Putec, vedúci oddelenia stavebnej inšpekcie riaditeľstva inšpektorátu. Podľa závažnosti prípadu ukladali buď výzvy na odstránenie nezákonného stavu – takých bolo 86 výziev, a v 151 prípadoch siahli po pokutách v celkovej sume 123 980 eur. Najčastejšie sa pokutovalo pre výstavbu bez stavebného povolenia alebo ohlásenia – išlo o 86 stavieb, ale aj pre to, že sa stavalo v rozpore so stavebným povolením – išlo o 57 prípadov. Za užívanie stavby bez kolaudačného rozhodnutia alebo v rozpore s ním sa ukladali pokuty v 28 prípadoch.

Aké pokuty hrozia dnes od stavebných inšpektorov

– Za neohlásenú stavbu alebo rekonštrukciu: do 331,94 eura.
– Ak bolo potrebné stavebné povolenie a nebolo vydané: do 829,85 eura.

Ktoré práce nemusíte ani ohlásiť
– Opravy fasády, strechy, výmenu odkvapov a zvodov, opravy oplotenia, ak sa tým nemení jeho trasa.
– Opravy priečok, omietok, obkladov stien, podláh a dlažby, komínov, okien, dverí a zábradlí.
– Opravy a výmenu klimatizácie, výťahu, kotlov, ak sa tým zásadne nemení ich napojenie na verejné vybavenie ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie.
– Výmenu kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň.
– Maliarske a natieračské práce.


Kedy postačuje ohlásenie stavebnému úradu
– Pri jednoduchej stavbe, jej prístavbe a nadstavbe, ak tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí.
– Pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie.
– Pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nezasahuje sa do nosných konštrukcií stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti.
– Pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, jej požiarnu bezpečnosť, vzhľad alebo životné prostredie a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe, ktorá je kultúrnou pamiatkou.
– Pri stavbách elektrických sietí, nosičoch telekomunikačných zariadení na existujúcich objektoch, ak nepresahujú výšku šesť metrov a šírku 2, 5 metra a nezasahujú do nosných konštrukcií stavby.
– Pri prízemných stavbách elektronických komunikačných sietí, ak ich zastavaná plocha nepresahuje 25 štvorcových metrov a výška 4, 5 metra.
– Pri výmene alebo dopĺňaní telekomunikačných zariadení na existujúcich stavieb elektronických komunikačných sietí, keď nedôjde k zmene stavby.

Kedy je potrebné stavebné povolenie
– Vyžaduje sa obyčajne pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebno-technické vyhotovenie, účel a čas trvania. Aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.

ZDROJ: Slovenská stavebná inšpekcia

01 - Modified: 2023-06-06 22:01:37 - Feat.: - Title: Hutníci zo Serede vyrábajú pre Maďarov aj Poliakov. A už desať rokov fungujú na čierno 02 - Modified: 2023-05-23 13:30:00 - Feat.: - Title: Chcete mať na dvore vlastnú studňu? Takto treba postupovať na úradoch 03 - Modified: 2023-05-22 14:23:40 - Feat.: - Title: Kontrolóri klepli Lidlu po prstoch: na východe Slovenska našli neporiadok či hnilé pomaranče 04 - Modified: 2023-05-20 11:57:01 - Feat.: - Title: Rakúsky prevádzkovateľ diaľnic Asfinag stavil na recykláciu starých materiálov, slúžia pri nových stavbách 05 - Modified: 2023-04-28 12:00:00 - Feat.: - Title: Svojpomocne si postavil dom za tretinu trhovej ceny v záplavovej oblasti. Takto to dopadlo
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
07. jún 2023 05:13