Ako sa dá dnes privyrobiť na dohodu o pracovnej činnosti mimo zamestnania? Môžete odpracovať najviac 10 hodín týždenne a na dohodu o vykonaní práce najviac 350 hodín za rok. Študenti však majú špecifické podmienky, a to vďaka dohode o brigádnickej činnosti. Pracujú len polovicu pracovného času stanoveného v organizácii.
Kto ako pracuje
„Na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce je možné zamestnať akéhokoľvek zamestnanca, na dohodu o brigádnickej činnosti študentov je možné zamestnať len študenta do 26 rokov navštevujúceho dennú formu štúdia. Všetky typy dohôd je možné uzatvoriť maximálne na jeden rok. Potom treba spísať novú,“ vysvetľuje Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.
Odvody sa delia podľa toho, či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem, pričom výnimky z odvodov má dôchodca alebo študent. Ak ide o dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom, vtedy sú rovnaké ako pri pracovnom pomere. Ak ide o dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom, odvody na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa neplatia.
Starobný dôchodca uhrádza v prípade dohody len starobné poistenie, rovnako výsluhový dôchodca, ktorý dovŕšil dôchodkový vek. Invalidný dôchodca a výsluhový dôchodca pred dovŕšením dôchodkového veku platia okrem starobného aj invalidné poistenie. Študenta – bez uplatnenia odvodovej výnimky – sa týkajú odvody na starobné a invalidné poistenie, s uplatnením odvodovej výnimky do príjmu 200 eur za mesiac odvody neplatí.
Čo je nové od júla
„Od 1. 7. 2018 sa podobný model odvodovej výnimky zavádza aj pre dôchodcov. Konkrétne ide o starobného dôch...
Zostáva vám 85% na dočítanie.