27.05.2018, 22:58

Príplatky zvýšia mzdy aj dohodárom

Už od začiatku mája narástli mzdy za prácu na dohodu tým, ktorí dostali príplatky za nočnú, víkendovú alebo prácu cez sviatok. Od júla si prilepšia aj dôchodcovia – pri mzde do 200 eur na mesiac im štát odpustí odvody. Možnosť robiť na dohodu dostanú už i predčasní penzisti.

Príplatky zvýšia mzdy aj dohodárom
Zdroj: Peter Mayer

Ako sa dá dnes privyrobiť na dohodu o pracovnej činnosti mimo zamestnania? Môžete odpracovať najviac 10 hodín týždenne a na dohodu o vykonaní práce najviac 350 hodín za rok. Študenti však majú špecifické podmienky, a to vďaka dohode o brigádnickej činnosti. Pracujú len polovicu pracovného času stanoveného v organizácii.

Kto ako pracuje
„Na dohodu o pracovnej činnosti alebo o vykonaní práce je možné zamestnať akéhokoľvek zamestnanca, na dohodu o brigádnickej činnosti študentov je možné zamestnať len študenta do 26 rokov navštevujúceho dennú formu štúdia. Všetky typy dohôd je možné uzatvoriť maximálne na jeden rok. Potom treba spísať novú,“ vysvetľuje Jaroslava Lukačovičová, poradkyňa Združenia podnikateľov Slovenska.

Odvody sa delia podľa toho, či ide o pravidelný alebo nepravidelný príjem, pričom výnimky z odvodov má dôchodca alebo študent. Ak ide o dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom, vtedy sú rovnaké ako pri pracovnom pomere. Ak ide o dohodu o vykonaní práce a dohodu o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom, odvody na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti sa neplatia.

Starobný dôchodca uhrádza v prípade dohody len starobné poistenie, rovnako výsluhový dôchodca, ktorý dovŕšil dôchodkový vek. Invalidný dôchodca a výsluhový dôchodca pred dovŕšením dôchodkového veku platia okrem starobného aj invalidné poistenie. Študenta – bez uplatnenia odvodovej výnimky – sa týkajú odvody na starobné a invalidné poistenie, s uplatnením odvodovej výnimky do príjmu 200 eur za mesiac odvody neplatí.

Čo je nové od júla
„Od 1. 7. 2018 sa podobný model odvodovej výnimky zavádza aj pre dôchodcov. Konkrétne ide o starobného dôc

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.