29.05.2018, 00:00

Slovensko má priveľa právnikov

Slovensko má extrémne vysoký počet právnikov, dopyt po tomto vzdelaní sa však postupne koriguje. Študenti už vedia, že diplom z práva vysoké príjmy nikomu negarantuje, hovorí predseda Slovenskej advokátskej komory Tomáš Borec.

Slovensko má priveľa právnikov
Zdroj: Dreamstime

Na Slovensku je právnické vzdelanie jedným z najpopulárnejších. Svedčí o tom množstvo absolventov týchto vysokých škôl. Naproti tomu – vymožiteľnosť práva je u nás nedostatočná. V čom vidíte hlavné príčiny?
Pokiaľ ide o absolventov vysokých škôl, je kriticky dôležité, aby sme sa viac než na kvantitu sústredili na kvalitu ich prípravy. Pravdou je, že aj z pohľadu vysokých škôl je jednoduchšie a lacnejšie ponúknuť viac miest pre štúdium práva, ako sú napríklad nákladovo náročnejšie technické odbory. Výsledkom je potom extrémne vysoký počet právnikov a určité sprofanovanie tohto odboru. To však už vedie k určitej korekcii dopytu – vidíme, že záujem
o tento odbor postupne klesá. Študenti jednoducho vedia, že diplom z práva nikomu negarantuje vysoké príjmy a trh s právnymi službami je presýtený. Preto je pre nich dôležité, aby sa snažili už počas štúdia získať čo najviac zručností a skúseností vrátane zahraničných
stáží.

A pokiaľ ide o vymožiteľnosť práva?
Otázka vymožiteľnosti práva je omnoho širšia než samotná problematika vysokoškolského vzdelávania. Podľa môjho názoru skôr súvisí s celkovým nastavením spoločnosti, s úctou k právu a všeobecne s rešpektovaním pravidiel.

Ľudia si často myslia, že právo ako atribút spravodlivosti je akási gumená hmota, ktorú možno naťahovať tak či onak, prispôsobovať vplyvu a moci. Ako vy vnímate tento problém z pohľadu predsedu komory?
Toto vnímanie vyplýva aj z toho, že nachádzanie práva – najmä v komplikovanejších a hraničných situáciách – nie je triviálnou záležitosťou a vyžaduje si okrem skúseností a odbornosti aj hodnotové zakotvenie. Rovnako platí, že vnímanie kategórie spravodlivosti je
z princípu poznačené určitou subjektívnosťou. O to dôležitejšie je, aby sa výkon právnických profesií riadil vysokými etickými štandardmi a aby v právnom systéme fungovali kontrolné mechanizmy, ktoré majú ľudí brániť pred prípadným zneužívaním práva.

Slovenská advokátska komora je nezávislá samosprávna stavovská organizácia, ktorá má za cieľ pomáhať uskutočňovať ústavné právo občanov na obhajobu a chrániť ostatné práva a záujmy občanov a prá

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.