05.06.2018, 14:50

Študovať sa oplatí. Budete zarábať viac po celý život

Aké dosiahnete vzdelanie, taký budete mať plat po celý život. Medzinárodný portál Paylab.com, ktorý vo svete zastrešuje mzdové portály, spravil analýzu v 13- tich európskych štátoch.

Študovať sa oplatí. Budete zarábať viac po celý život
Zdroj: Dreamstime

Analýza ukázala, že zamestnanci s vysokoškolským titulom predbehnú vo výške platu pracovníkov so strednou školou už ako absolventi. Výsledky platia aj pre Slovensko podľa analýzy portálu platy.sk. 

Plat zamestnanca s vysokou školou je pre ľudí s nižším vzdelaním často nedosiahnuteľný. Veľa pracovníkov so strednou školou pritom počas celého pracovného života nedosiahne ani priemerný plat vysokoškolského absolventa. Rozdiel medzi priemerným platom zamestnanca s vysokoškolským titulom a pracovníkom so stredoškolským vzdelaním je 37 percent.

Napriek tomu, že ide o·citeľný rozdiel, z·pomedzi krajín V4 je tento náskok vysokoškolákov najnižší. Kým hodnoty v Poľsku (45 percent) a·Českej republike (41 percent) sú v·porovnaní so Slovenskom podobné, v·Maďarsku ide o·obzvlášť veľký rozdiel. Zárobky tamojších zamestnancov s·titulom sú totiž v·priemere až o·69 percent vyššie.

Analýza na Slovensku ukazuje, že zamestnanca so stredoškolským vzdelaním a·5- ročnými skúsenosťami v·priemere predbehne vysokoškolský absolvent ihneď po nástupe do prvého zamestnania. Rozdiel medzi zárobkami sa rokmi iba zvyšuje. Najväčší náskok majú ľudia s·vysokoškolským vzdelaním vo veku od 35 do 44 rokov. Tieto tentdencie sú citeľné počas celého pracovného života.

Plat človeka s·vysokoškolským titulom do 24 rokov predstavuje 1 018 eur v·hrubom.  Pracovníci so strednou školou taký zárobok nedosahujú ani v·jednej vekovej skupine. 

Kým zamestnanci bez vysokoškolského titulu zarábajú najlepšie od 25 do 34 rokov -  932 eur v·hrubom,  pracovníci s titulom od 35 do 44 rokov - 1 500 eur v·hrubom. Po 35. roku už plat tak rýchlo nerastie. Neznamená to, že však platy starších zamestnancov klesajú. Spokojne môžu v·čase ďalej rásť, avšak zakaždým, keď ich porovnáme s·aktuálnymi príjmami mladších pracovníkov, sú nižšie. Po 45. roku života už plat vysokoškolských absolventov oproti mladším ročníkom nerastie. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.