Cieľmi sú žiadna chudoba; žiaden hlad; dobre zdravie a blahobyt; kvalitne vzdelávanie a školstvo; rovnosť pohlaví; čistá voda a kanalizačný systém; dostupná a čistá energia; slušná práca a ekonomicky rast; priemysel, inovácie a infraštruktúra; znižovanie nerovností; udržateľné mestá a komunity; zodpovedná spotreba a produkcia; klimatické opatrenia; život v oceánoch; život na zemi; mier, spravodlivosť a silne inštitúcie; partnerstvá pre dosahovanie týchto cieľov.
Ďalšia konferencia na túto tému organizovaná Valným zhromaždením Organizácie spojených národov sa uskutočnila včera v New Yorku. Vystúpil na nej podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír. „Riziko a znášanie rizika sú v súčasnosti vnímané ako najväčšia prekážka pri mobilizácii súkromných zdrojov pre rozvoj, spoločným menovateľom v domácej aj zahraničnej oblasti,“ povedal minister financií Peter Kažimír v rámci svojho vystúpenia.
Predstavitelia vlád, medzinárodných a neziskových organizácií, ako aj súkromného sektora diskutovali o možnostiach ako motivovať a efektívnejšie zapájať súkromný sektor do rozvojových projektov po celom svete. Sú to projekty spadajúce do 17-tich univerzálne platných cieľov udržateľného rozvoja, ako napríklad kvalitne vzdelávanie a školstvo, klimatické opatrenia, dostupná a čistá energia, znižovanie.
Rozvojové investície sú v mnohých európskych krajinách vo veľkej miere financované zo zdrojov - až 85 percent, čo je z dlhodobého hľadiska neudržateľné. Preto Slovensko a ostatné členské krajiny EÚ prehodnocujú spôsob, akým domáci rozvoj financovať. Z tradičného grantového mechanizmu prechádzame na sofistikovanejšie spôsoby. Využívame EÚ fondy na prilákanie kapitálu a know-how súkromného sektora prostredníctvom finančných nástrojov a najlepším príkladom je Slovenský Investičný Holding (SIH).