18.07.2018, 00:00

Na aké dávky má nárok onkologický pacient

Nárok na dávky sociálneho poistenia má onkologický pacient, ktorý je povinne alebo dobrovoľne sociálne poistený a splní podmienky nároku na príslušnú dávku. Môže poberať nemocenské, dôchodkové, úrazové dávky a dávku v nezamestnanosti. Nárok posudzuje posudkový lekár i sociálny pracovník.

Na aké dávky má nárok onkologický pacient
Zdroj: Dreamstime

1. 7. 2018 nadobudla účinnosť novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia, ktorou sa okrem iného zvýšila sadzba na jednu hodinu osobnej asistencie z 2,78 eura na 3,82 eura. Rozšíril sa aj okruh osôb, ktorým je možné vyhotoviť parkovací preukaz – napríklad aj pre osoby so zníženou imunitou v dôsledku akútnej onkologickej liečby – a okruh osôb, ktorým bude možné poskytovať peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Teda aj fyzickým osobám s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré nie sú odkázané na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom, ale sú zaradené do chronického dialyzačného programu, do transplantačného programu a ktorým sa poskytuje akútna onkologická liečba a pri hematoonkologickom ochorení aj udržiavacia liečba.

1. Druhy opakovaných peňažných príspevkov v eurách, ktorých výšky sú stanovené pevnou sumou – od 1. 7. 2018
– na osobnú asistenciu (hodinová sadzba) – 3,82

Pre osobu v produktívnom veku, ktorá opatruje:
– opatruje 1 ŤZP – 369,36
– opatruje dvoch alebo viacerých ŤZP – 492,34
– opatruje 1 ŤZP, ktorému sa poskytuje sociálna starostlivosť viac ako 20 hodín týždenne – 326,16
– opatruje dvoch a viacerých ŤZP, ktorým sa poskytuje ambulantná sociálna služba viac ako 20 hodín týždenne – 461,81
– opatruje ŤZP, ktorému sa poskytuje sociálna starostlivosť viac ako 20 hodín týždenne a súčasne opatruje aj druhú osobu s ŤZP, ktore

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.