Máme sedemtisíc hektárov lesnej pôdy, kadiaľ idú elektrovody a kde nemôžu vlastníci pôdu pre pestovanie lesa využívať, a dodnes sme to nevyriešili. A napriek zákonu prijatému v roku 1991, ktorým sa malo usporiadať vlastníctvo k pôde k minulému roku, evidujeme už takmer 400-tisíc hektárov lesnej pôdy s takzvaným nezisteným vlastníctvom. „Registrami obnovenej evidencie pôdy namiesto toho, aby sme vlastníctvo usporiadali, rozširujeme kategóriu pôdy s nezisteným vlastníctvom. A v neposlednom rade, ako jeden z dôvodov dnešného antagonizmu medzi obhospodarovaním lesa a ochranou prírody bol majetok ľuďom – urbárom vracaný s ťarchou – obmedzeniami z dôvodu ochrany prírody, s ktorými nedali súhlas. A dnes vznikajú konflikty najmä v takzvaných národných parkoch,“ vysvetľuje Milan Ovseník, predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Slovenska.
Zlý stav lesov
Druhým a ešte asi katastrofálnejším problémom je vyvrcholenie dlhodobo zlého zdravotného stavu lesov. V ihličnatých oblastiach Slovenska odumierajú celé pohoria – spoločenstvá smrečín v dôsledku klimatických zmien, na čo sme podľa názoru únie vlastníkov lesov nie dostatočne a včas zareagovali.
„Po obnove vlastníckych, respektíve užívacích práv urbáre úspešne hospodárili 10 až 15 rokov v konkrétnych plánoch starostlivosti o les,“ vyratúva Ovseník. A prišli cyklické prírodné pohromy. Vetry z krajiny, kde vymizli stromoradia, aleje a krajina sa postupne zabetonúvali fabrikami a domami. Budoval...
Zostáva vám 85% na dočítanie.