19.08.2018, 00:01

Deti súčasnosti: Homo digitalis

Škola, základ života. Mobil, základ školy. Výskum Slovenskej sporiteľne poukazuje na posun vo výskyte telefónov v školách a o tom, ako žiakov ovplyvňujú sociálne médiá.

Deti súčasnosti: Homo digitalis
Zdroj: Pixabay

Telefón už v útlom veku
Na prvom stupni má mobil 63 percent žiakov a z toho 49 percent má smartfón a zvyšok tlačidlový. Na druhom stupni je to však už 95 percent, u stredoškolákov 100 percent a takmer všetci majú smartfón.

„Zaujímavý je vekový posun pri získaní prvého mobilu. Kým dnešní stredoškoláci ho dostali najčastejšie vo veku od 9 do 12 rokov, dnešní žiaci základnej školy už vo veku od 6 do 8 rokov. A v Bratislave malo mobil pred príchodom do prvého ročníka už každé šieste dieťa,“ poznamenala analytička Buchláková.

Mobil ako hračka
Výrazná väčšina žiakov na prvom a druhom stupni a na strednej škole odpovedala, že mobil má na zábavu. Študenti sa na ňom hrajú hry alebo sťahujú pesničky. Starší žiaci využívajú smartfón na platenie či kontrolu bankového účtu.

Deti na sociálnych sieťach
Život detí na sociálnych sieťach sa začína najmä na druhom stupni základnej školy a až 71 percent z nich používa nejakú sociálnu sieť. Vyniká Facebook, ale využívaný je aj Messenger a YouTube a stredoškoláci používajú aj Instagram.

Na YouTube si žiaci púšťajú najmä pesničky a videá youtuberov. Najviac ich zaujímajú Gogo, Moma a Expl0ited. Medzi influencerov detí a mladých sa zaradili aj ľudia zo slovenského šoubiznisu ako Adela Banášová, Pavol Habera, politik Andrej Kiska či juhoafrický podnikateľ Elon Musk alebo športovci Sagan a Messi.

Populárne je aj hranie online hier, četovanie, ale aj rôzne manuály a vzdelávacie videá, a to najmä k cudziemu jazyku. A za tieto aktivity si deti aj rady zaplatia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.