1. Spaľovanie odpadu
Spaľovať záhradný odpad, akým je lístie, tráva, konáre, ale aj iný odpad z domu, ako sú plastové fľaše, papier, kartónové krabice a podobne, je nezákonné. Vypaľovanie porastov bylín, kríkov a stromov a zakladať oheň v priestoroch alebo na miestach, kde by sa mohol rozšíriť, zakazuje aj zákon o ochrane pred požiarmi. Za porušenie zákazu možno podľa zákona o odpadoch uložiť pokutu do 1 500 eur, za porušenie zákona o ochrane pred požiarmi pokarhanie alebo pokutu do 331 eur. V prípade podozrenia z porušovania zákona sa obráťte na políciu, prípadne obecnú políciu, a so sťažnosťou aj na obecný úrad.
Rada advokáta: Obyvateľom zákon ponúka viaceré spôsoby, ako sa zbaviť suchého biologického odpadu z porastov. Predovšetkým ide o kompostovanie v obecnom alebo súkromnom kompostovisku alebo zber odpadu vo veľkoobjemových kontajneroch či v zberných dvoroch na to určených. Ak tieto možnosti v obci nie sú, je potrebné obrátiť sa na samosprávu, aby podmienky vytvorila.
2. Spor o hranicu pozemkov
Platí, že plot sa musí nachádzať na pozemku jeho vlastníka. V praxi sa vlastníci domov v zástavbe zvyčajne dohodnú, aké ploty budú mať a ktorú stranu kto financuje a udržiava. Ak je zrejmé, že plot patriaci susedovi je postavený hoci i čiastočne na vašom pozemku, je potrebné suseda písomne vyzvať na jeho odstránenie alebo prísť s návrhom spoločného riešenia. Vždy sa pokúste so susedom dohodnúť. Ak je spor o hranicu pozemkov, v prvom rade je potrebné si najskôr v geometrickom pláne preveriť, či skutočne je susedov plot na vašom pozemku. Ak ide o staršie nehnuteľnosti, bude lepšie zadať vypracovanie vytýčenia skutočn...
Zostáva vám 85% na dočítanie.