12.09.2018, 23:42

Podvodom na živnostníkoch sa dá účinne predchádzať

Živnostník pracuje pre občianske združenie. Má s ním v predpísanej forme uzavretú zmluvu o dodávke prác či služieb. Občianske združenie privedie úmyselne jeho štatutár do úpadku a keďže živnostník ručí svojim majetkom, stiahne do problémov aj jeho. Táká je realita v podnikaní na Slovensku.

Podvodom na živnostníkoch sa dá účinne predchádzať
Zdroj: Dreamstime

Polícia už riešila viacero takých prípadov na základe trestných oznámení poškodených živnostníkov. Vždy ich však uzavrela s tým, že úmysel sa nepodarilo podvodníkovi dokázať, a teda živnostník sa má obrátiť na občiansky súd. To sú však ďalšie jeho náklady, ďalšia neistota, ďalší v prevažnej väčšine prípadov
stratený čas. Podvodníci to dobre vedia. A preto takto okrádajú živnostníkov na ich majetku takmer ako na bežiacom páse. Veď dokážte niekomu, že občianske združenie priviedol úmyselne do finančného krachu! Živnostník, ktorý nemá z čoho zaplatiť svojim dodávateľom, príde o svoj osobný majetok. Podvodník nemusí pohnúť ani prstom a bankové konto mu rastie. Pred zákonom je imúnny, veď nekoná úmyselne.
Živnostník spláca desiatky rokov dlhy, ktoré nezapríčinil on, a podvodník absolvuje ďalšiu luxusnú dovolenku, napríklad v Spojených arabských emirátoch.

Nie, nejde o fikciu
Na Slovensku naozaj cieľavedome pôsobia aj takíto „podnikatelia“. A ich biznisu sa naozaj darí. Ide o prepracovanú schému a bolo by zaujímavé pozrieť sa na to, koľko občianskych združení oficiálne takíto „podnikatelia“ už založili, ale koľko z nich takzvaným omylom finančne položili už o niekoľko mesiacov na lopatky. Netreba veľa času. Iba toľko, aby sa podpísali vhodné zmluvy so živnostníkmi – dodávateľmi. Stačia aj tri mesiace a predátori môžu začať zarábať na ďalšom zaregistrovanom občianskom združení. To, že tie predchádzajúce

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.