Nemecké firmy
Spoločnosť Stengl sa spolu s odborníkmi z Ekonomickej univerzity v Bratislave pustila do projektu IT Akademie, ktorý priblíži nemčinu ľuďom a pomôže im tak uplatniť sa na trhu práce. Dnes u nás pôsobí až 500 nemeckých firiem a mnohé z nich očakávajú nárast počtu pracovných miest.
Aktuálne zamestnávajú viac ako 120-tisíc Slovákov. Stále je však v tejto oblasti voľných mnoho pracovných pozícií, kde je potrebná znalosť nemeckého jazyka. I napriek tomu však tento rok z nemčiny maturovalo len 3 397 študentov, čo predstavuje 7,8 percenta z celkového počtu žiakov. A len jedna z deviatich vysokých škôl ju má ako povinne voliteľný jazyk.
Tretí ročník
Práve z týchto dôvodov sa spoločnosť Stengl rozhodla pre tretí ročník špecializovaného kurzu komunikačnej a informačnotechnologickej nemčiny. Partnermi kurzu sa stali Fakulta aplikovaných jazykov a Fakulta hospodárskej ekonomiky Ekonomickej univerzity v Bratislave.
„Dali sme si za cieľ podporiť konkurencieschopnosť a zvýšiť šance na zamestnanosť ľudí, ktorí pracujú v tomto odbore,“ hovorí Andrej Petrovaj, výkonný riaditeľ spoločnosti Stengl. Nemčina je dnes jazyk každodennej komunikácie slovenských manažérov na vedúcich pozíciách nemeckých a rakúskych firiem,“ vysvetľuje Radoslav Štefančík, dekan Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Bezplatný kurz
Záujemcovia o tento kurz, ktorý je zadarmo, musia mať viac ako 18 rokov, úroveň nemčiny B1 a prejsť trojkolovým výberom. V prvom kole musí účastník zvládnuť aspoň päť alebo šesť informačnotechnologických otázok, v druhom kole musí preukázať jazykové zručnosti a v treťom čaká záujemcu osobný pohovor.
Prihláška je dostupná na stránke www.stenglakademie.sk a výučba sa začína v októbri. Zastrešovať ju bude vysokoškolský lektor s rodným jazykom nemeckým. Ako dodáva Andrej Petrovaj, účastníci predchádzajúcich ročníkov dnes v nemčine ovládajú odbornú terminológiu, zvládajú e-mailovú a osobnú komunikáciu a aktívne sa podieľajú na firemných projektoch.