StoryEditor

Minimálne mzdové nároky treba dodržať

18.09.2018, 00:00
Predavačky, skladníci, šoféri, ale aj sektor ubytovacích a stravovacích služieb. V týchto profesiách a odvetviach zamestnávatelia najčastejšie porušujú mzdové predpisy a sú aj na čiernej liste inšpektorátov práce.

Informačný systém ochrany práce zaznamenáva najčastejšie porušovanie tých ustanovení Zákonníka práce, ktoré upravujú minimálne mzdové nároky zamestnancov v sektoroch veľkoobchod a maloobchod, doprava a skladovanie a sektor ubytovacích a stravovacích služieb. Inšpektori preto upozorňujú, že povinnou náležitosťou každej pracovnej zmluvy sú popri druhu práce, jeho stručnej charakteristike, mieste výkonu práce a dni nástupu do práce aj mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve. „Zodpovedať musia príslušnému stupňu náročnosti práce zamestnanca. Zamestnávateľ pritom musí brať do úvahy najnáročnejšiu pracovnú činnosť, ktorú od svojho zamestnanca bude vyžadovať v rámci druhu práce uvedeného v pracovnej zmluve,“ upozorňuje Ladislav Kerekeš, hovorca Národného inšpektorátu práce. Pripomína aj, že v kolektívnej zmluve môžu byť mzdové podmienky ešte výhodnejšie.

Podmienky v zmluve
Pracovná zmluva je dvojstranný právny akt a jej podpísaním sa stáva záväznou pre obe zmluvné strany, tak pre zamestnanca, ako aj pre zamestnávateľa. Podpisom pracovnej zmluvy prejavujú obe súhlas s jej obsahom. Zákonník práce pamätá aj na zamestnanca, ktorý sa napríklad z nevedomosti dohodne so zamestnávateľom na mzde, ktorá je nižšia, než aká by mu patrila. „Zamestnávateľ je povinný vždy poskytnúť zamestnancovi mzdu najmenej v sume príslušného minimálneho mzdového nároku,“ podčiarkuje Kerekeš.

Zamestnanec môže v takomto prípade osloviť zamestnávateľa s požiadavkou o uspokojenie svojich nárokov z pracovného pomeru. Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na odborovú organizáciu, ak v podniku funguje, alebo podať podnet na miestny príslušný inšpektorát práce. „Naše inšpektoráty vykonávajú dozor nad dodržiavaním pracovnoprávnych predpisov a mzdových podmienok. Keďže nevyplatenie mzdy alebo jej časti je trestný čin, zamestnanec sa môže s vecou obrátiť aj na orgány činné v trestnom konaní a v konečnom dôsledku i podaním žaloby na príslušný súd, či pokúsiť sa o mimosúdne vyrovnanie prostredníctvom mediácie,“ radí hovorca.

Kto posúdi náročnosť práce
Zamestnávateľ je ten, kto ku každému pracovnému miestu musí priradiť príslušný stupeň. Je ich šesť a s charakteristikami náročnosti ich obsahuje príloha Zákonníka práce. „Správnosť zaradenia pracovného miesta do stupňa náročnosti práce vo všeobecnos...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-11-18 15:27:35 - Feat.: - Title: Manažérka Philip Morris: Základ je plat a náplň práce. No kľúčové pri nábore môže byť aj zber šiat či odpadu 02 - Modified: 2024-11-12 23:00:00 - Feat.: - Title: Západ má problém s migrantmi, východ Európy zas s mladými. Experti pre HN opísali stav v Nemecku a Rumunsku 03 - Modified: 2024-11-04 14:40:30 - Feat.: - Title: Situácia na nemeckom trhu práce sa zhoršuje. Firmy prijímajú stále menej ľudí, sú opatrné 04 - Modified: 2024-11-03 14:41:18 - Feat.: - Title: Pracovníkov z cudziny je u nás rekordne veľa. Aj tak to nestačí, potrebovať ich budeme ešte viac 05 - Modified: 2024-10-23 07:11:08 - Feat.: - Title: Výpovede sú na historickom minime. V Bratislave a Malackách sa takmer nemôže stať, že ostanete bez zamestnania
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. november 2024 10:53