01.10.2018, 00:00

Dokument musí obsahovať všetky zaplatené služby

Medzi príkazné zmluvy patrí aj listina o obstaraní zájazdu. Cestovné kancelárie ich so zákazníkmi musia pri predaji zájazdov uzatvárať. Stanislav Macko, prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr, objasňuje všetky ich detaily.

Dokument musí obsahovať všetky zaplatené služby
Zdroj: Dreamstime

1. Cestovná kancelária 
Zmluvu o obstaraní zájazdu môže uzatvoriť len tá cestovná kancelária, ktorá zájazd organizuje. Predajom zájazdu a uzatvorením zmluvy v jej mene môže poveriť aj inú cestovnú kanceláriu alebo cestovnú agentúru. Cestovná agentúra sa na rozdiel od kancelárie nezaoberá organizovaním zájazdov. Môže však zájazdy cestovných kancelárií predávať. Smie tak však urobiť iba v mene cestovných kancelárií a na ich účet. Zároveň môže poskytovať individuálne služby, cestovné lístky, letenky, vstupenky alebo služby na objednávku.

2. Pripravený zájazd
Listinou o zájazde sa cestovná kancelária zaväzuje, že zákazníkovi ako objednávateľovi zaobstará vopred pripravený zájazd, a zákazník sa ňou zaviaže, že zaplatí dohodnutú cenu. Cestovná kancelária musí zákazníkovi odovzdať spolu so zmluvou aj doklad o poistení zájazdu v prípade jej úpadku. Zmluva musí mať písomnú formu, musí byť prehľadná a jednoduchá a môže mať podobu dokumentu s prílohou. V zmluve sú uvedené všetky základné a konkrétne údaje, predovšetkým však označenie zmluvných strán a predmetu zmluvy, teda zájazdu. V prílohovej časti sú všeobecné zmluvné podmienky, ktoré sa týkajú všetkých zájazdov a zákazníkov. Tie sa publikujú aj v katalógoch cestovných kancelárií.
 
3. Obsah zmluvy
Dokument musí obsahovať označenie zmluvných strán, charakteristiku zájazdu, najmä termín jeho začatia a skončenia, uvedenie všetkých poskytovaných služieb, ktoré sú zahrnuté do ceny zájazdu, a miesto a čas ich trvania. Opis zájazdu možno v listine nahradiť odkazom na číslo zájazdu alebo iné označenie v katalógu iba v tom prípade, ak katalóg obsahuje všetky tieto informácie a bol objednávateľovi odovzdaný. Ďalej musí byť v zmluve uvedená cena zájazdu vrátane časového rozvrhu platieb a výšky preddavku, lehota a spôsob, akým má objednávateľ uplatniť nároky, ak by cestovná kance

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.