Ak ste robili v zahraničí a zvažujete, či si tam zažiadať o dôchodok, v prvom rade je dôležitá jedna rada. V prípade práce v inom štáte treba mať číslo sociálneho poistenia. Pozor však. Sociálnej poisťovni nemusíte predkladať hneď po návrate domov žiadne potvrdenia o práci v zahraničí. Číslo sociálneho poistenia bude dôležité až vtedy, keď si začnete penziu vybavovať.
Ak teda žiadate o dôchodok a istý čas ste pracovali a platili poistenie aj v inej krajine, vyplácajú ho krajiny EÚ/EHP, Švajčiarsko a iný zmluvný štát, s ktorým je podpísaná dohoda. V Sociálnej poisťovni podáte len jednu žiadosť o dôchodok, ktorá sa považuje aj za žiadosť o dôchodok z dôchodkového poistenia druhého štátu. „Poisťovňa pošle túto žiadosť o dôchodok na príslušnom tlačive do druhého štátu. K žiadosti je potom dôležité priložiť, okrem dokladov uvedených na webe poisťovne, aj číslo sociál neho poistenia, ktoré vám pridelili v danom štáte,“ zdôrazňuje Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.
Nedostatočný počet rokov
Môže sa stať, že na Slovensku nezískate potrebný počet rokov dôchodkového poistenia. Napríklad vám do potrebných pätnástich chýbajú dva roky. Ale ak ste pracovali v zahraničí, môže sa vám obdobie, keď ste tam pracovali, započítať ako obdobie pre získanie nároku na „slovenský dôchodok“. Sociálna poisťovňa to zisťuje až v samotnom konaní o vašej penzii, teda vtedy, keď sa spisuje žiadosť o starobný dôchodok po dovŕšení veku odchodu do dôchodku.
Rada Sociálnej poisťovne
Ak nezískate potrebný počet rokov podľa našej legislatívy, ale získate dobu poistenia aj v inom členskom/zmluvnom štáte, započítajú sa vám tieto roky pre nárok na „slovenský dôchodok“.
Vyplácanie dôchodku
Ak po započítaní dôb poistenia získaných v druhom štáte ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.