1. Prenájom bytu je možné riešiť aj krátkodobým nájmom. Aké výhody ponúka takto uzatvorená zmluva?
Nájomnú zmluvu na byt upravuje Občiansky zákonník. Môžete ju však uzatvoriť aj podľa zákona o krátkodobom nájme bytu. Krátkodobý nájom trvá vrátane predĺženia najviac šesť rokov, čo je uvedené aj v samotnej listine. Takáto písomná dohoda umožňuje uplatniť osobitné dôvody na jednostranné skončenie nájmu alebo jednostrannú zmenu výšky nájomného.
2. V nájomnej zmluve nesmú chýbať údaje zúčastnených strán, ako je meno či trvalý pobyt. Ktoré ďalšie údaje je vhodné uviesť?
Zmluvné strany si môžu poskytnúť aj iné nevyhnutné údaje. Príkladom je mobilný kontakt alebo email, a to hlavne vtedy, ak sa účastníci dohodnú aj na tomto spôsobe komunikácie.
3. Jednou z podstatných náležitostí nájomnej listiny je predmet nájmu, čiže vec, ktorá sa má užívať ako prenajatá. Ako ju správne zadefinovať?
Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu, rozsah jeho užívania a výšku nájomného za užívanie. Dohoda môže obsahovať aj výpočet nájomného. V prípadoch nájmu družstevného či služobného bytu alebo bytu osobitného určenia a nájmu bytu v domoch osobitného určenia platia isté zákonné špecifiká. Podobne je to aj s podmienkami spoločného nájmu bytu a spoločného nájmu bytu manželmi. Upravuje ich Občiansky zákonník. A nájomná zmluva obyčajne obsahuje aj opis príslušenstva a stavu bytu.
4. Je potrebné, aby si zmluvné strany dohodli aj dobu prenájmu?
Ak doba nájmu nie je dohodnutá, predpokladá sa, že zmluva o nájme sa uzavrela na dobu neurčitú.
Najdôležitejšie časti nájomnej zmluvy:
– údaje zúčastnených strán
– predmet nájmu
– cena za užívanie
– čas prenájmu
5. Čo by si nájomca s prenajímateľom mal ešte písomne dohodnúť, aby počas prenájmu nedošlo k nezhodám?
V listine by mali byť uvedené aj také skutočnosti, ako je napríklad prenajímateľovi umožnený vstup do bytu za dohodnutých podmienok kvôli kontrole, opravám alebo údržbe. Rovnako by v dokumente nemala chýbať prípadná dohoda o možnosti chovať v byte zviera, č...
Zostáva vám 85% na dočítanie.