Príklad: Náš čitateľ sa už aj teraz venuje chovu domácich zvierat a chce naďalej hospodáriť na pôde. Rozhodol sa, že získa štatút samostatne hospodáriaceho roľníka. Predpokladá, že jeho príjmom budú dotácie a občas si zarobí aj na bitúnku na predaji zvierat, maximálne osemtisíc eur. Zaujíma ho, aké bude platiť dane z príjmu, čo všetko si môže dať do nákladov, ako má viesť účtovníctvo a aké bude platiť odvody. Tu sú odporúčania kompetentných.
1. Povinnosti chovateľa a prenájom pôdy
Každému chovateľovi hospodárskych zvierat ukladá zákon zaregistrovať sa v prvom rade na Regionálnej veterinárnej a potravinovej správe. „Dostane registračné číslo a podľa počtu zvierat sa musí zapísať aj v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat, kde je povinný hlásiť pohyb v stave zvierat,“ vraví Helena Patasiová, predsedníčka Agrárnej komory Slovenska. Odporúča, aby navštívil príslušnú regionálnu správu, kde dostane podrobné informácie. „Pokiaľ ide o pôdu, môže ju buď vlastniť, alebo si ju od vlastníka prenajať. Buď od občana, alebo od Slovenského pozemkového fondu, fond spravuje pôdu neznámych vlastníkov,“ vraví Patasiová. Pripomína tiež najnovšie nariadenie vlády z mája tohto roku o podmienkach prenajímania, predaja, zámeny a nadobúdania nehnuteľnosti. „Na základe tohto nariadenia Fond prenajme pozemok tomu poľnohospodárovi, ktorý obhospodaruje poľnohospodárske pozemky s výmerou najviac 50 ha podľa osobitného predpisu. Tento osobitný predpis si musí preštudovať a podľa toho aj postupovať,“ radí predsedníčka komory.
Čo treba vedieť: Podnikanie v postavení súkromne hospodáriacich roľníkov sa neriadi živnostenským zákonom. Ich registráciu majú na starosti obecné a mestské úrady. Podnikať v postavení samostatne hospodáriaceho roľníka môžete aj popri zamestnaní alebo popri živnosti a môžete zamestnávať aj ďalších ľudí.
2. Odvody do Sociálnej poi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.