Slovenskí inovátori sú na mape rozdelení do štyroch kategórií - Network, Support, Education a Funding. Do sekcie Network spadajú hráči tvoriaci sieť pre podnikavcov - súťaže, asociácie, konferencie či organizátori podujatí s tematikou inovácií.
V sekcii Funding možno nájsť kapitálové fondy, ktoré poskytujú financie mladým perspektívnym projektom na Slovensku.
Sekcia Education združuje neformálne vzdelávacie inštitúcie, ktoré sa venujú rozvoju digitálnych zručností či rozvoju zručností dôležitých pre podnikanie.
Posledná a najrozsiahlejšia sekcia Support mapuje podpornú infraštruktúru v podobe coworkingových priestorov, inkubátorov či akcelerátorov na území celého Slovenska.
Ekosystémové mapy sú štandardným nástrojom poskytujúcim prehľad pre rôzne cieľové skupiny. Na inšpiráciu poslúžili mapy z Holandska, Rakúska či Izraela, ktoré ponúknu okamžitý prehľad o hlavných hráčoch ekosystému aj laikom. Rozvoj inovatívnych myšlienok jednotlivcami či firmami v rozličných štádiách vyžaduje rôzne druhy podpory od financovania cez sieť podporných organizácií či obchodných partnerov. Širšia odborná verejnosť má zároveň prístup k prehľadu celého ekosystému, jeho veľkosti a regionálnemu členeniu.
Pre zástupcov štátnej správy má mapa ekosystému pridanú hodnotu v podobe súhrnných informácií, ktoré pomôžu k informovanému rozhodovaniu v oblasti podpory inovácií na Slovensku. Zároveň je mapa skvelým zdrojom informácií pre nováčikov na trhu, zahraničné subjekty či jednotlivcov, ktorí sa o inováciách na Slovensku chcú dozvedieť viac.
,,Veľmi často sa v aliancii stretávame s otázkami, kde sa dá nájsť prehľad toho, čo inovácie ponúkajú. Aj preto sme sa rozhodli vytvoriť prehľadnú mapu, na ktorej nájdete všetkých, ktorí pracujú na tom, aby inovácie boli hnacím motorom slovenskej ekonomiky v rýchlo sa meniacom svete technológií. A hoci existuje tisíc dôvodov, prečo byť práve na Slovensku, vybrali sme našich top 10, ktoré presvedčia každého, aj tých, ktorí váhajú, či je Slovensko tou správnou krajinou pre rozkvet inovatívnych nápadov,” hovorí výkonná manažérka SAPIE, Adela Zábražná.
Mapa inovatívneho ekosystému sa nerodila vo vákuu. Pri jej tvorbe komunikovali s kľúčovými hráčmi slovenského inovatívneho ekosystému.