Čo je blockchain?
Technológia, ktorá v digitálnej podobe ukladá nové informácie do decentralizovanej databázy vo forme reťaze zápisov. Do tejto reťaze sa nedajú robiť nijaké zmeny, takže každý krok zapísaný do databázy v nej zostane navždy. Najznámejším použitím technológie blockchain je virtuálna mena bitcoin. Jej hlavnou výhodou je, že žiadna vláda ani iný používateľ do tejto meny nemôže nijako zasahovať, a tak ju ovplyvňovať alebo falšovať.
Štáty majú problémy so zdaňovaním transakcií v digitálnej mene. V rozhovore pre HN to tvrdí advokát Peter Varga z Carpathian Advisory Group.
Aký je v súčasnosti právny režim virtuálnych mien na Slovensku?
Slovenský právny poriadok neobsahuje ucelenú právnu a daňovú úpravu virtuálnych mien. Dokonca prvýkrát sa pojem virtuálna mena objavil v zákone až v roku 2018. Nemáme žiadny špecifický predpis pre blockchain. Virtuálne meny dnes u nás výslovne upravuje iba zákon o dani z príjmov a zákon o účtovníctve. Napriek tomu základné piliere na právne a daňové uchopenie virtuálnych mien existujú.
Vravíte teda, že naše právo v súčasnosti už dokáže efektívne regulovať tieto nové technológie?
Či už je to oblasť súkromného práva, alebo je to oblasť regulácie finančných trhov, alebo zdaňovania, vo všetkých týchto oblastiach vieme virtuálnym menám nájsť svoj priestor. Virtuálne meny sú niečo ako neviditeľné lietadlá, o ktorých vieme, že existujú, vieme ich tiež zara...
Zostáva vám 85% na dočítanie.