Zdroj: archív
StoryEditor

Máte rodinný dom? Skúste ste žiť pod zelenou strechou

06.12.2018, 10:40
Autor:
vegveg
Strechy s intenzívnou zeleňou, po ktorých sa dá chodiť, umožňujú odpočinkové aktivity a rozširujú obytný priestor. Nájdeme na nich  trávnaté plochy, kríky a niekedy aj stromy, ich korene však potrebujú 30 až 100 centimetrov pôdy.

Oveľa menej starostí je s extenzívnou zelenou strechou. Nie je určená na pravidelný  pohyb osôb, ale rovnako ako intenzívna prináša mnoho iných výhod. Chráni interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom a prehrievaním v lete, znižuje náklady na vykurovanie a chladenie a tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie.

Medzi jej prínosy patrí aj protipožiarna ochrana budov, zvýšená produkcia kyslíku  a tiež nezanedbateľný estetický dojem. Aj bežné trávy a byliny si však vyžadujú statický posudok  a aspoň 10 – 15 cm vegetačného substrátu, čo znamená zaťaženie často až 150 kg na štvorcový meter. Ako sa to dá vyriešiť ešte „ľahšie“?

„Ľahká“ zelená strecha

Na trhu máme k dispozícii ešte jednoduchší spôsob, ako si zelenú strechu vybudovať. S komplexným systémom zo substrátu z mineralnej vlny, ktorý zahŕňa všetky vrstvy od hydroizolácie cez koreňovú membránu, odvodňovací systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu si môžeme založiť extenzívnu zelenú strechu bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku.

Celý systém je možné ľahko aplikovať, dodáva sa užívateľom hotový a v porovnaní s inštaláciou tradičného systému znižuje realizačné náklady o 30 percent. Hmotnosť je 15 až 20 kg na štvorcový meter, po úplnom nasiaknutí dosahuje 32 až 80 kilogramov, čo je menej ako polovičná záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je nutné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie.

Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách a záhradách veľmi okrasne.

Čo hovoria majitelia

Rodina v Šenkviciach si postavila moderný dom už v roku 2003. Pôvodne mal plochú strechu zo zinkového plechu, majiteľku však vlani napadlo, že by ju mohli prerobiť na zelenú.  „Konštrukcia nebola pôvodne na zelenú strechu dimenzovaná, ale systém zo subrstrátu z minerálnej vlny je ľahký, nezaťažuje statiku domu, takže na časť strechy, približne na tretinu, ju statik povolil,“ vysvetľuje Oľga zo Šenkvíc.

Zelenú strechu dokončili v novembri 2015 a tak pod ňou zažili jeseň a zimu. Ako hovorí majiteľka, keď prší, na plechovej streche je to počuť. Strecha je prevetrávaná, takže hluk spôsobuje aj vietor. Zelená strecha výrazne znížila hlučnosť pri zrážkach aj pri veternom počasí a v zime im bolo pod zelenou strechou teplejšie.

odina  Juraja z Nitry pod takouto zelenou strechou strávila už minulé leto. „Čakali sme, že klíma v interiéri bude pod vegetačnou strechou v horúčavách príjemnejšia, skutočnosť však predbehla naše očakávania,“ hodnotí majiteľ. Oproti predošlým letným obdobiam bola teplota v interiéri o dva až tri stupne chladnejšia a nebolo potrebné ani zapínať klimatizáciu. Navyše sa im veľmi páči vzhľad vegetačného krytu z rozchodníka, ktorý hrá v každom ročnom období inými farbami. 

Prečo je rozchodník na strechu ideálny

Zelená strecha  podobného typu je zložená z 10 až 12 druhov rozchodníkov. Viac druhov umožňuje vegetačnej vrstve kvitnúť v dlhšom období. Iné rastliny majú obdobie spánku, v ktorom nepôsobia tak „zeleno“. Nie je ich treba kosiť, lebo  po vysiatí vrchná časť rastlinky odumrie a stáva sa hnojivom pre živé časti. Týmto je zabezpečený aj samovýsev rastliniek . Systém dokáže v špeciálnom substráte zadržať vodu, rozchodníky tak kvitnú i počas horúcich a suchých dní, kedy iné rastliny vädnú

. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín a  zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na štvorcový meter, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje pravidelné zalievanie, ako väčšina zelených striech na trhu“ vysvetľuje Vladimír Beňo, špecialista pre zelené strechy Knauf Insulation.

01 - Modified: 2023-05-24 09:14:22 - Feat.: - Title: Beh je ideálny prostriedok na redukciu hmotnosti 02 - Modified: 2023-04-21 22:03:23 - Feat.: - Title: Benefity pre zamestnancov: kedy na ne máte nárok a prečo na dovolenke môžete ušetriť až 275 eur? (prehľad) 03 - Modified: 2023-04-11 17:30:00 - Feat.: - Title: Scelenie pozemkov: koho sa to týka a aké výhody prináša? 04 - Modified: 2023-04-05 13:51:57 - Feat.: - Title: Ako sa šetrí miestom. V Číne postavili na streche ihrisko, bežecké trate aj kino 05 - Modified: 2023-03-30 09:05:23 - Feat.: - Title: Ste invalid a často jazdíte autom? Máte nárok na parkovací preukaz, získate ho za týchto podmienok
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
27. máj 2023 09:50