„V deň spustenia tejto služby na portáli OverSi sme pridelili prístup približne 6 000 používateľom, ktorí najviac využívajú kópie z katastrálnej mapy, ako sú napríklad Pozemkové a lesné odbory Okresných úradov a Ministerstvo vnútra SR. Priebežne nás kontaktujú ďalšie úrady, ktoré žiadajú zriadenie prístupu ku katastrálnej mape,“ uviedol vicepremiér Richard Raši.
Úrady doposiaľ žiadali od občanov a podnikateľov kópiu z katastrálnej mapy pri dedičskom konaní, pri preukázaní vlastníctva k pozemku či nehnuteľnosti, ale aj pri oprávnení montáže plynového zariadenia či pri žiadaní o príspevok na zateplenie rodinného domu.
Portál OverSi za tri mesiace od spustenia využíva 19 251 úradníkov, ktorí cezeň získali už viac ako 40 000 výpisov. Ak sa v priemere takýto výpis vybavuje približne pol hodiny, portál https://oversi.gov.sk/ občanom a podnikateľom ušetril desiatky tisíc hodín strávených na úradoch.
„Úrady si cez OverSi vyžiadali od 1. septembra výpisy v hodnote viac ako 240- tisíc eur, tie však zostali v peňaženkách občanov a podnikateľov,“ povedal Richard Raši. Za list vlastníctva platili občania 7,90 eur, za výpis zo živnostenského a obchodného registra 4, 50 eur.