Nové symboly nájdete na stojanoch a tankovacích pištoliach. Rovnaké symboly uvidíte aj na krytoch od palivovej nádrže, konkrétne na nálepkách, ktoré budú mať na nádrži novo vyrobené autá. Ak bude na veku od nádrže zobrazený napríklad kruh s nápisom E10, vodič bude mať istotu, že v ktorejkoľvek krajine v rámci Európskej únie môže bez ohľadu na marketingový názov natankovať akékoľvek palivo zo stojana označeného symbolom E10, prípadne E5.
Zavedenie jednotného označovania pohonných látok neznamená, že na našich čerpacích staniciach už nebudú doterajšie názvy benzínov a nafty. Stanice si ich môžu ponechať, len musia súčasne používať aj nové symboly. Bežné, ale aj prémiové palivá tak stále nájdete pod rovnakým názvom.
Vodiči cestujúci do zahraničia by tak už nemali mať problém s tým, či tankujú správne palivo. Na základné rozlíšenie benzínu a nafty je použitý geometrický symbol. Benzín je označený symbolom kruhu, nafta štvorcom a plynné palivá kosoštvorcom.
Ak ste zmätení, prečo písmenom B nie je označený benzín, ale nafta, tak je to preto, že písmeno označuje druh použitej biozložky. V prípade benzínov je to etanol, preto kruh a písmeno E; v prípade nafty ide o biodiesel, preto štvorec a písmeno B. Typ biozložky a jej podiel, respektíve druh plynného paliva vyjadrujú písmeno a číslica, ktoré sú tiež uvedené v týchto symboloch. Napríklad, bežnú motorovú naftu nájdete pod symbolom štvorca s nápisom B7.
V súvislosti s vývojom alternatívnych pohonných hmôt pribudnú v budúcnosti aj ďalšie značky. Na európskych trhoch sa stretnete aj s označeniami E10, E85, B10, B30 či B100, ktoré označujú palivá s vyšším podielom biozložky. Pri plynných palivách je v kosoštvorci uvedená len tradičná značka, napríklad CNG, LPG alebo LNG.