Domácnostiam v krajinách únie (bez Bulharska a Rumunska) slúži zhruba 640 miliónov najrôznejších spotrebičov. Asociácia CECED, ktorá združuje ich európskych výrobcov, v štúdii odhaduje, že tieto prístroje spotrebovali v 25 krajinách EÚ v roku 2005 okolo 230 miliárd kilowatthodín elektrickej energie. O 12 percent menej ako v roku 1995.
Podľa Luigiho Meliho zo spomenutej asociácie je to nepopierateľný úspech. "Naše členské firmy investovali za toto obdobie do vývoja hospodárnejších spotrebičov okolo 10 miliárd eur. Oplatilo sa to," oznamuje na webe asociácia.
Na európskom trhu obchodníci ročne predajú 58 -- 60 miliónov spotrebičov. Výrobcovia tvrdia, že by to mohlo byť ešte oveľa viac. Poukazujú, že takmer tretina prístrojov v domácnostiach je staršia než desať rokov, a teda nehospodárna.
Úsporné prístroje
Aj ľudia v najbohatších krajinách sa neradi lúčia so starými prístrojmi s vysokou energetickou spotrebou.Napríklad takmer 90 miliónov chladničiek a mrazničiek je v EÚ starších ako desať rokov. "Najlepšie chladničky na trhu dnes spotrebúvajú len asi štvrtinu toho, ako desať rokov staré modely," hovorí Luigi Meli.
Pri automatických práčkach je to ešte viditeľnejšie -- terajšie sú asi o tretinu úspornejšie než tie z polovice 90. rokov. Napríklad práčka s piatimi kilami farebnej bielizne pri 60 stupňoch pred 20 rokmi spotrebovala 1,70 kilowatthodiny elektrickej energie a 130 litrov vody. Dnes je to menej než kilowatthodina a 49 litrov vody, uvádza nemecký ústav Öko Institute.
Zlacnené varenie
Elektrický sporák zužitkuje 10 až 15 percent elektrickej energie, ktorú spotrebuje domácnosť. Gazdinka, ktorá ho však vypína elektrický v pravý čas a využije zvyškovú energiu, ušetrí. Liatinovú platničku sa odporúča vypnúť o desať minút skôr, než je plánovaný čas varenia, a sklokeramickú o päť minút skôr. Dôležité je aj používať pokrievky, ale i zabezpečiť, aby dno hrnca či panvice zodpovedalo veľkosti platne. Kto na veľký varič postaví malú panvicu, časť energie premrhá. Odborníci tiež odporúčajú tlakové hrnce. Skracujú varenie a šetria asi tretinu energie.
Najviac elektrickej energie však európske domácnosti spotrebujú na vykurovanie a ohrev vody. Znížením teploty v byte o stupeň sa ušetrí asi šesť percent energie. Rakúsky expert Volker Lehmkuhl uvádza, že na vykurovanie jedného štvorcového metra obytnej plochy "padne" 250 kilowatthodín ročne. To zodpovedá približne dvadsiatim piatim litrom ropy.
Až desať percent energie možno ušetriť, ak sa skrátia záclony zakrývajúce radiátor. Ušetriť sa dá i v kúpeľni. Sprcha s úspornou hlavicou v porovnaní s vaňou ušetrí až dve pätiny teplej vody.
Obmedzte elektrických "upírov"
Úradníci Európskej komisie vyzývajú spotrebiteľov, aby nedávali šancu elektrickým "upírom". Sú to televízory, videá a ďalšie prístroje, ktoré "nasávajú" elektrinu, keď sú zapnuté v pohotovostnej polohe (stand-by). Napríklad televízor, slúžiaci tri hodiny denne, spotrebuje ročne energiu za niekoľko stoviek korún. Ale ak ho nechávate neustále v pohotovosti, vyjde to ešte zhruba o tretinu viac. Najzákernejším energetickým "upírom" je satelitná súprava. V režime stand-by môže ročne spotrebovať prúd za viac než tisíc slovenských korún. "Nedajte upírom šancu a za rok na účte za elektrickú energiu ušetríte až 84 eur," nabáda Brusel domácnosti. Experti z Medzinárodnej agentúry pre energiu spočítali, že v západných krajinách prístroje v pohotovostnej polohe minú takmer toľko energie, koľko domácnosti spotrebujú na chladenie potravín.