StoryEditor

Radosť z práce nie je fráza

29.12.2004, 23:00
Mnohí "večne zaneprázdnení" ľudia počas silvestrovskej noci nad pohárom šampanského sami sebe sľubujú, že budú menej pracovať a viac času tráviť s rodinou alebo priateľmi. Lenže ako to splniť? Sila uskutočniť vytúženú zmenu závisí čiastočne od podmienok, ktoré vytvára zamestnávateľ, čiastočne leží na pleciach toho, kto želanie vyslovil.
Mnohé závisí od postoja. Odborníci vravia, že ľudia sa môžu za tých istých podmienok cítiť ako obete, za iných ako sebavedomé a svojprávne osoby.

Letia zamestnanecké výhody
V zásade však platí jedno: peniaze a spoločenská prestíž by nemali byť pri hodnotení úspechu v zamestnaní prvoradé. A trend posledných rokov jednoznačne naznačuje, že čím ďalej, tým väčšmi sa započítavajú hodnoty ako príjemné pracovné prostredie, sociálne istoty či stotožnenie so základnými princípmi a s misiou firmy. Vo svete už neláka výška finančnej odmeny - podľa výsledkov jednej americkej štúdie až 56 percent opýtaných amerických vrcholných manažérov uprednostňuje početné zamestnanecké výhody pred zvýšením platu.

Viac zábavy v práci
Radosť z práce je najdôležitejším predpokladom duševnej pohody a schopnosti podávať vysoké výkony. Kto pracuje s chuťou, je kreatívnejší a úspešnejší. V USA už mnohí zamestnávatelia zaviedli tieto poznatky do praxe a mnohí z nich uznávajú firemnú kultúru, v ktorej sa zábava stala najvýznamnejšou časťou pracovného života. Napríklad Američanka Joline Godfreyová v knihe Nové podnikateľky vyzýva na "ešte viac zábavy v práci". Ktovie, ako by pochodila na Slovensku. Slovákom totiž podobné spôsoby nikdy nebudú vlastné. Naša kultúra a hodnoty sú odlišné, napriek tomu však mnoho manažérov pochopilo, že optimálne výsledky sa nedosahujú len vďaka peniazom, ale aj vďaka lepším podmienkam, spokojnosti a motivácii pracovníkov.

Kde sa berie nespokojnosť
V jednom nemeckom prieskume sa na prvom mieste rebríčka faktorov vyvolávajúcich pocit nespokojnosti ocitol štýl vedenia, nasledovala firemná politika, pracovné podmienky, medziľudské vzťahy, mzda, postavenie a chýbajúca istota pracovného miesta. Na druhej strane sa zistilo, že ľudia nie sú dlhodobo spokojní ani vtedy, keď "zmiznú" všetky negatívne faktory. Navyše totiž potrebujú výsledky, uznanie, zodpovednosť, ďalšie vzdelávanie a prácu, ktorá má zmysel. Takže kde hľadať radosť z práce, keď si kolegovia robia jeden z druhého nemiestne žarty, šéf je nespravodlivý a plnenie pracovných povinností sa dávno zmenilo na rutinu?

Dôležité odpovede
Prvým krokom je analýza súčasného stavu, teda hľadanie odpovedí napríklad na tieto otázky:
- Je na vine skutočne práca alebo som nespokojný v inej oblasti môjho života?
- Je na vine pracovné miesto, nadriadený alebo spolupracovníci?
- Je na vine pracovná atmosféra alebo spôsob komunikácie?
- Mám v práci dostatok súkromia?
- Som dosť vyťažený?
- Nespôsobujem si stres, na ktorý sa sťažujem, sám?
- Nechýbajú mi ciele alebo zmysel práce?
Odborníci tvrdia, že v mnohých prípadoch ľudia sami dobre poznajú príčinu vlastnej nespokojnosti. Mnohým z nás je napríklad jasné, že v zimnom období sa ťažšie podávajú pracovné výkony ako počas slnečných letných dní. Len niektorým však napadne doplniť si nedostatok svetla tým, že sa budú počas zimných víkendov zdržiavať viac vonku. Rovnako veľmi dobre vieme, že nám nerobí dobre, ak pracujeme priveľa. Ale len málokedy sa snažíme ustrážiť a neprekročiť hranicu, za ktorou prepadáme frustrácii, a iba málokto sa dokáže za výborné alebo nadpriemerné výsledky primerane odmeniť.

Terapia až do detstva
Nechuť do práce však vyvolávajú aj príčiny, ktoré človek dokáže odhaliť iba s pomocou odborníka. Nemecká psychologička Dörte Laschinsky spomína nie ojedinelý prípad ženy, ktorá sa jednoducho nedokázala tešiť z nijakej činnosti, samozrejme, potešenie jej nespôsobovala ani práca v zamestnaní. Vďaka terapii si spomenula, že keď sa ako dieťa tešila z nejakej hry, prišla k nej matka a zamestnala ju nejakou "zmysluplnejšou" činnosťou. "Poučenie" na zvyšok života: Nie je správne, ak máš z niečoho radosť! Keď tá žena odhalila príčinu, ktorá jej spôsobovala problémy nielen v osobnom, ale i v pracovnom živote, mohla začať pracovať na zmene - a tá je druhým odporúčaným krokom.

Hľadanie stratenej radosti
Pri hľadaní stratenej radosti z práce môžu pomôcť niektoré z osvedčených rád a odporúčaní:
- Ráno sa postavte pred zrkadlo, usmejte sa a v mysli si dôkladne vybavte predchádzajúce úspechy.
- Predstavte si, s akou ľahkosťou zvládnete dnešné pracovné úlohy. Detailne si premietnite, ako bude vyzerať odmena.
- Spoznajte svojich kolegov, strávite s nimi minimálne toľko času ako s rodinou. Chodievajte s nimi na obed, občas spolu niekam zájdite aj po pracovnom čase. Ak máte vnútrofiremný komunikačný systém, využite z času na čas počítač na posielanie informácií, tipov a priateľských krátkych poznámok spolupracovníkom. Na zdanlivo neznesiteľných kolegov sa usmievajte. A zapamätajte si, že hádka neznamená len odmietnutie, ale aj záujem.
- Chváľte svojho nadriadeného, avšak bez toho, aby ste sa vtierali do jeho priazne. Podporte jeho plány - to vám určite pomôže získať jeho sympatie.
- Nemáte ráno chuť vstávať? Sľúbte si odmenu: cez obedňajšiu prestávku jedlo v reštaurácii, večer návšteva kina.
- Vzdelávajte sa. Aké možnosti ďalšieho vzdelávania ponúka vaša firma? Zožeňte si informácie o vzdelávacích kurzoch pre verejnosť a prihláste sa na niektorý. Získate nielen nové vedomosti a zručnosti, ale na niekoľko dní zmeníte prostredie i činnosť, čo vám môže len pomôcť.
- Urobte si z nudnej rutinnej práce zábavu. Staňte sa sami sebe konkurenciou: Dokážem túto poštu vytriediť o päť minút rýchlejšie ako včera? Počas ušetreného času za odmenu snívajte: Oprite sa o operadlo a rozmýšľajte, čo by ste robili s výhrou desať miliónov korún. Neprekáža, že pri súčasnom príjme z toho nemôžete uskutočniť takmer nič.

Činy namiesto slov

- Neprotirečia si vaše predsavzatia navzájom? ("Teraz sa sústredím na budovanie kariéry, avšak zároveň by som chcel mať viac voľného času.")
- Nechcete náhodou iba upokojiť zlé svedomie, ale v skutočnosti nemienite nič meniť? ("Budúci mesiac prejdem na iné oddelenie, hoci na tom súčasnom sa cítim výborne.")
- Chystáte sa urobiť to, čo chcete, alebo čo ste si prikázali? (Prihlásim sa na jazykový kurz, veď všetci hovoria, že človek by mal ovládať nejaký cudzí jazyk.")
- Nechcete toho naraz priveľa? (Nájdem si lepšie miesto a usporiadam si aj súkromný život.") Lepšie bude, ak pôjdete pekne po poriadku a začnete tým, čo naozaj veľmi chcete.
- Sú vaše predsavzatia nejasné? Rozdeľte ich na kroky. ("Zajtra si vybavím prijatie u šéfa. Poviem mu, čo som v poslednom období dosiahol, a spýtam sa, aké sú ďalšie možnosti môjho rozvoja.")
- Prevezmite zodpovednosť sami za seba.
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
21. apríl 2025 21:47