StoryEditor

Príspevok na opatrovanie by mal rásť

07.01.2019, 23:00
Ľudia so zdravotným postihnutím potrebujú pomoc, aby sa čo najviac mohli začleniť do bežného života. Ako im s tým pomáha štát, vysvetľuje Barbora Petrová z ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.

1. Funkčná porucha
Za osobu s ťažkým zdravotným postihnutím sa považuje fyzická osoba, ktorej miera funkčnej poruchy je najmenej 50 percent. Ide o nedostatok telesných, zmyslových alebo duševných schopností fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako 12 mesiacov. Sociálnym dôsledkom ťažkého postihnutia je znevýhodnenie, ktoré má chorá osoba v porovnaní s osobou bez zdravotného postihnutia rovnakého veku, pohlavia a za rovnakých podmienok, a ktoré nie je schopná z dôvodu svojho postihnutia prekonať sama.

2. Sociálny dôsledok
Kompenzácia sociálnych dôsledkov pri ťažkom zdravotnom postihnutí je zmiernenie alebo prekonanie sociálneho dôsledku poskytovaním peňažných príspevkov alebo sociálnych služieb. Za kompenzáciu sa považuje aj osobitná starostlivosť podľa zákona o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele. Cieľom poskytovania kompenzácie a vyhotovovania preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, preukazu osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom a parkovacieho preukazu pre takúto osobu je podpora sociálneho začlenenia do spoločnosti. Sociálne dôsledky sa kompenzujú v oblasti mobility a orientácie, komunikácie a zvýšených výdavkov na diétne stravovanie. Zároveň sa kompenzujú aj výdavky súvisiace s hygienou alebo opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia, so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla a so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom. V neposlednom rade sa kompenzuje aj obmedzená schopnosť sebaobsluhy alebo strata schopnosti sebaobsluhy. Vyhotoveniu preukazu, parkovacieho preukazu alebo poskytnutiu peňažného príspevku predchádza individuálne posúdenie. Posudková činnosť môže byť lekárska alebo sociálna.

3. Kúpa a používanie pomôcky
Postihnutá osoba môže žiadať o peňažný príspevok na kúpu pomôcky, na výcvik jej používania alebo na jej úpravu. Za pomôcku sa považuje vec, technologické zariadenie alebo jeho časť, ktoré umožňujú postihnutej osobe vykonávať činnosti, ktoré by bez ich použitia nemohla vykonávať sama alebo by to bolo spojené s nadmernou fyzickou záťažou alebo neúmernou dĺžkou trvania činnosti. Môže ísť aj o špeciálny softvér alebo aktualizáciu softvéru, ktoré umožňujú postihnutému použív...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2024-07-10 08:37:37 - Feat.: - Title: Nové preukazy pre invalidov sú na svete. Aké zmeny prinesú? 02 - Modified: 2024-07-03 10:00:00 - Feat.: - Title: Chceš skončiť s kávou? Expert sa podelil o päť bezkofeínových alternatív na zvýšenie tvojej energie 03 - Modified: 2024-06-12 09:12:38 - Feat.: - Title: Vláda súhlasí so zvýšením všetkých peňažných príspevkov na opatrovanie 04 - Modified: 2024-05-20 13:31:56 - Feat.: - Title: „Režim stratil servilného služobníka.“ Expert opisuje, ako tragická smrť prezidenta Raísího môže zmeniť Irán 05 - Modified: 2024-04-10 11:52:49 - Feat.: - Title: Pri opatrovaní sa inšpirujme Českom. V sociálnych službách sú značne pred nami, tvrdí Komora opatrovateliek
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. november 2024 09:13