Archív HN (Ilustračná snímka)
StoryEditor

Využívali ste na podnikanie firemné auto? Tu je päť rád, ako zaplatiť daň

29.01.2019, 08:38
Autor:
vegveg
Firmy a podnikatelia, ktorí v uplynulom zdaňovacom období využívali na podnikanie vozidlo, musia už do 31.01.2019 nielen podať daňové priznanie, ale aj zaplatiť daň. Daň pritom treba zaplatiť za všetky vozidlá využívané na podnikanie, bez ohľadu na to, či boli využívané na podnikanie na Slovensku alebo v zahraničí, ak je držiteľom slovenská firma alebo podnikateľ.

1. Kto platí daň
Daňové priznanie podáva a daň z motorového vozidla platí podľa zákona ten, kto je ako držiteľ zapísaný v osvedčení o evidencii vozidla. Pozor však na formu obstarania vozidla! „Ak majú firmy či podnikatelia vozidlá prenajaté cez operatívny lízing, daňové priznanie nepodávajú oni, ale lízingová spoločnosť. Tá je totiž ako prenajímateľ držiteľom vozidla, a teda v stanovenom termíne platí daň,“ upozorňuje Ladislava Pozdechová, vedúca účtovného oddelenia Business Lease Slovakia.

Ak ste však požiadali lízingovú spoločnosť len o správu vozidiel, držiteľom áut zostávate a daňová povinnosť je tak na vás. Obdobne to platí aj v prípade, ak podnikáte s vozidlami, ktoré splácate cez finančný lízing. „Daň musí firma či podnikateľ platiť aj napriek tomu, že je momentálne len nájomca. Je totiž zároveň držiteľom zapísanom v technickom preukaze, čo je pre určenie daňovníka rozhodujúce,“ konštatuje Ladislava Pozdechová.

2. Za aké vozidlá sa platí daň
Ako daňovník platíte daň za všetky automobily, ktoré ste využívali za uplynulé daňové obdobie na podnikanie na Slovensku, ale aj v cudzine. Ak ste zároveň počas zdaňovacieho obdobia poslali zamestnanca na služobnú cestu vlastným autom, zaplatíte daň aj za neho, a to v prepočte na počet dní, kedy vozidlo využil na podnikateľské aktivity.

3. Kedy a ako treba priznať a zaplatiť daň
Daňovník musí daň priznať a zároveň zaplatiť do 31. januára. Inak mu daňový úrad uloží pokutu podľa zákona o správe daní a poplatkov. „Dátum zaplatenia dane sa určuje podľa dátumu odpísania platby na bankovom výpise. Ak daň podnikateľ nevypočíta správne, ešte vždy má šancu podať dodatočné či opravné daňové priznanie podľa toho, či sa pri výpočte výšky dane pomýlil do lehoty podania, alebo po lehote,“ spresňuje Pozdechová.

Pozor!!! Na papierové podania v prípade platcov DPH daňový úrad neprihliada. Posledný termín na podanie daňového priznania elektronicky je 23.59 hodiny dňa 31.1.2019. Ak vám ako daňovníkovi vznikne povinnosť platiť štvrťročné alebo mesačné preddavky, uhrádzate ich daňovému úradu, kde podávate daňové priznanie.

4. Sadzba dane
Sadzba dane je podľa súčasnej platnej legislatívy rovnaká bez ohľadu na to, v ktorom kraji používate vozidlo na podnikanie. Výška sa  však variuje podľa jeho veku a emisií a vypočítava sa odo dňa prvej registrácie vozidla. Sadzba je výhodnejšia pri novších a ekologickejších vozidlách. Vyššie percento zníženia ročnej sadzby dane tak prináša aj väčšie úspory na dani.

„V prípade financovania vozidiel na operatívny lízing, kde sa obmieňajú autá zvyčajne po troch až štyroch rokoch, sa podnikateľovi premieta nižšia daň aj do nižších platieb operatívneho lízingu,“ vysvetľuje Pozdechová. V prípade ekologických vozidiel je zvýhodnenie ešte vyššie. Napríklad pri hybridných vozidlách a vozidlách na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 percent a v prípade vozidiel, ktorých jediným zdrojom je elektrina, je sadzba dane nulová. S pribúdajúcim vekom auta sa, naopak, sadzba zvyšuje. Napríklad pri 10 až 13- ročných vozidlách je sadzba najskôr stopercentná a neskôr sa začne zvyšovať.

5. Oprava chýb
Ak ako daňovník zistíte chybu v daňovom priznaní, ďalší postup závisí od toho, či ste chybu zistili ešte v lehote, alebo až po nej. „Ak je to ešte v lehote, napríklad nesprávne stanovil ročnú sadzbu dane, prípadne nesprávne stanovil dobu používania vozidla na podnikanie, alebo opomenul nejaké vozidlo v daňovom priznaní, môže podať do 31.1. 2019 opravné daňové priznanie,“ vysvetľuje odborníčka.

Obdobne tak môže žiadať o vrátenie preplatku, alebo o jeho započítanie s inou daňovou povinnosťou, ak ste zaplatili vyššiu daň, než ste mali. Ak však zistíte chybu až po lehote, môžete podať dodatočné daňové priznanie. Musíte tak urobiť vždy, ak má byť daň vyššia, ako bola vypočítaná v riadnom daňovom priznaní. Pokiaľ zistená chyba zníži daň, môžete podať dodatočné daňové priznanie.

01 - Modified: 2022-11-29 15:47:43 - Feat.: - Title: Ekonomická nálada na Slovensku sa zhoršuje, podnikatelia sú pesimistickí 02 - Modified: 2022-11-28 13:03:51 - Feat.: - Title: Toto je 10 najpredávanejších malých áut na Slovensku. Ešte stále úplne nevymreli 03 - Modified: 2022-11-28 08:26:05 - Feat.: - Title: Finančná správa odhalila zákazníkov páleníc, ktorí chceli ušetriť na daniach 04 - Modified: 2022-11-16 12:52:06 - Feat.: - Title: Poslanci OĽANO chcú upraviť limity pri obstarávaní áut. Zmeny by sa mali dotknúť aj ekologických vozidiel 05 - Modified: 2022-11-09 23:00:00 - Feat.: - Title: Komu prekáža daňové kladivo na veľké techno
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
01. december 2022 00:05