1. Práca vo Švédsku
Príklad: Pracoval som vlani vo Švédsku u švédskeho zamestnávateľa. Svoje príjmy som si tam riadne vysporiadal prostredníctvom daňového priznania. Musím podávať daňové priznanie aj na Slovensku, aj keď som tu žiadne príjmy nemal?
Riešenie: Každá fyzická osoba, ktorá je naším rezidentom, je povinná deklarovať na Slovensku svoje celosvetové príjmy. Preto aj vy ste povinný podať daňové priznanie aj na našom daňovom úrade. Uvediete v ňom aj príjem plynúci zo zdrojov vo Švédsku, avšak len ak vaše celkové zdaniteľné príjmy presiahli vlani 1 915,01 eura. Dvojitému zdaneniu príjmov zo Švédska sa zabráni tým, že si na našom tlačive daňového priznania k dani z príjmov – použijete tlačivo FO typu A – uplatníte metódu vyňatia príjmov. Vyplýva to z nášho zákona o dani z príjmov, ako aj zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Švédskym kráľovstvom. K daňovému priznaniu priložíte od švédskeho zamestnávateľa potvrdenie o príjme alebo o zaplatenom povinnom poistnom, prípadne výplatné pásky, kópiu podaného daňového priznania vo Švédsku alebo výsledok ročného zúčtovania dane či iné doklady, ktorými preukážete zdanenie príjmu vo Švédsku.
Pozor! Daňovník s príjmami zo zdrojov v zahraničí vypisuje údaje aj v IX. oddiele daňového priznania (tlačivo FO typu A), kde uvedie kód štátu (Švédsko má kód štátu 752), príjmy a výdavky, pričom výdavkom pri závislej činnosti je poistné platené zamestnancom.
2. So slovenskou živnosťou v Česku
Príklad: Pracoval som vlani prvé dva mesiace v Česku na svoju „slovenskú“ živnosť. Išlo o pomocné práce pri rekonštruovaní budovy knižnice. V Česku som z titulu svojej činnosti nemal stálu prevádzkareň. Zvyšok ro...
Zostáva vám 85% na dočítanie.