20.02.2019, 00:00

Príjmy zo zahraničia treba priznať aj na Slovensku

Vlani ste pracovali na živnosť vonku pre domácu firmu alebo ste predali nehnuteľnosť mimo nášho územia? Odborníci Finančnej správy upozorňujú, kedy je potrebné podať priznanie.

Príjmy zo zahraničia treba priznať aj na Slovensku
Zdroj: Dreamstime

1. Práca vo Švédsku
Príklad: Pracoval som vlani vo Švédsku u švédskeho zamestnávateľa. Svoje príjmy som si tam riadne vysporiadal prostredníctvom daňového priznania. Musím podávať daňové priznanie aj na Slovensku, aj keď som tu žiadne príjmy nemal?

Riešenie:
Každá fyzická osoba, ktorá je naším rezidentom, je povinná deklarovať na Slovensku svoje celosvetové príjmy. Preto aj vy ste povinný podať daňové priznanie aj na našom daňovom úrade. Uvediete v ňom aj príjem plynúci zo zdrojov vo Švédsku, avšak len ak vaše celkové zdaniteľné príjmy presiahli vlani 1 915,01 eura. Dvojitému zdaneniu príjmov zo Švédska sa zabráni tým, že si na našom tlačive daňového priznania k dani z príjmov – použijete tlačivo FO typu A – uplatníte metódu vyňatia príjmov. Vyplýva to z nášho zákona o dani z príjmov, ako aj zo zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Slovenskom a Švédskym kráľovstvom. K daňovému priznaniu priložíte od švédskeho zamestnávateľa potvrdenie o príjme alebo o zaplatenom povinnom poistnom, prípadne výplatné pásky, kópiu podaného daňového priznania vo Švédsku alebo výsledok ročného zúčtovania dane či iné doklady, ktorými preukážete zdanenie príjmu vo Švédsku.

Pozor! Daňovník s príjmami zo zdrojov v zahraničí vypisuje údaje aj v IX. oddiele daňového priznania (tlačivo FO typu A), kde uvedie kód štátu (Švédsko má kód štátu 752), príjmy a výdavky, pričom výdavkom pri závislej činnosti je poistné platené zamestnancom.


2. So slovenskou živnosťou v Česku
Príklad:
Pracoval som vlani prvé dva mesiace v Česku na svoju „slovenskú“ živnosť. Išlo o pomocné práce pri rekonštruovaní budovy knižnice. V Česku som z titulu svojej činnosti nemal stálu prevádzkareň. Zvyšok roka som vykonával samostatnú

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.