05.03.2019, 00:01

Kedy treba zaplatiť preddavok na odmenu správcu pri konkurze

Navrhovateľ konkurzu je povinný pred podaním návrhu na vyhlásenie konkurzu zaplatiť na účet súdu preddavok na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu.

Kedy treba zaplatiť preddavok na odmenu správcu pri konkurze
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

O výške preddavku rozhodne súd uznesením do 30 dní od zastavenia konkurzného konania alebo vyhlásenia konkurzu. Odmena a výdavky sa uhrádzajú z preddavku zaplateného na účet súdu. Nevyplatená časť slúži ako záloha na činnosť správcu v konkurze. Ak sa konkurzné konanie skončilo, nevyplatená časť sa vráti navrhovateľovi.

Ak preddavok nie je v dostatočnej výške, alebo sa konkurzné konanie začalo bez zaplatenia preddavku, neuhradená časť odmeny a výdavkov sa v konkurze považujú za pohľadávku proti podstate. Rovnako zložiteľ preddavku ho môže uplatniť v konkurze ako pohľadávku proti podstate.

Výška preddavku je stanovená na 1 500 eur. Zaplatenie preddavku je navrhovateľ povinný v návrhu na vyhlásenie konkurzu doložiť dokladom osvedčujúcim jeho zaplatenie. Ak súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietne, alebo súd nezačne konkurzné konanie z iného dôvodu, alebo navrhovateľ pred začatím konkurzného konania vezme návrh späť, preddavok sa vráti navrhovateľovi.

„Táto suma sa javí ako pomerne vysoký náklad pre veriteľa navrhujúceho konkurz. Ale podľa zákona si ju môže ten, kto zloží preddavok zaplatený súdu, uplatniť v konkurzu ako pohľadávku proti podstate," informuje právnik Adrián Žák. „To sa však nevzťahuje na dlžníka v prípade samonávrhu na vyhlásenie konkurzu, keďže dlžník nemôže mať v konkurze pohľadávku sám voči sebe.“

Pohľadávka sa uplatňuje u správcu úpadcu, pričom zákon nestanovuje formu, v akej má byť uplatnená. Pohľadávky proti podstate sa v konkurze uspokojujú v zásade v celej ich výške podľa poradia uvedeného v ust. § 87 ods. 2 zákona o konkurze a reštrukturalizácii.

Preddavok sa vracia, len ak je v konkurze dostatok majetku a vráti sa, ak:
- súd návrh na vyhlásenie konkurzu odmietne,
- súd nezačne konkurzné konanie z iného dôvodu alebo
- navrhovateľ pred začatím konkurzného konania vezme návrh späť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.