Nepotrebné elektrospotrebiče majú podľa zákona vždy smerovať na recykláciu.Dreamstime
StoryEditor

Firmy sa učia správať ekologicky

25.03.2019, 23:00
Recyklovať dnes nestačí, aj samotný proces totiž prináša záťaž do prostredia. Najlepšie preto je, ak žiaden odpad nevzniká. O tom, aké povinnosti pri odpadoch majú podnikatelia, i o tom, k čomu ich v tejto oblasti motivujú zákony, hovorí Roman Malček zo spoločnosti Redox.

Odpad je potrebné dostať od podnikateľov na skládku. Akým spôsobom sa zabezpečuje tento presun?
Závisí to od druhu prevážaného odpadu. Vo väčšine prípadov si podnikatelia objednajú dopravu ako službu od spoločnosti, ktorá sa zaoberá prepravou, zhodnotením alebo zneškodnením odpadov.

S akými poplatkami pri uložení komunálneho odpadu na skládku majú rátať pri svojom podnikaní živnostníci a menší podnikatelia?
Výšku poplatkov za uloženie odpadu na skládku určuje zákon o odpadoch – v roku 2019 je to 17 eur za tonu odpadu.

Ktoré materiály nie je možné ponechať na klasických skládkach? Aké špecifiká majú povedzme špeciálne skládky?
Zneškodňovať skládkovaním sa podľa zákona nesmú kvapalné, výbušné, korozívne, okysličujúce, horľavé a vysoko horľavé odpady. Zároveň sa takto nesmie likvidovať odpad zo zdravotnej a z veterinárnej starostlivosti, odpadové pneumatiky, odpady, v ktorých obsah škodlivých látok presahuje zákonom stanovené hodnoty, vytriedený biologicky rozložiteľný kuchynský a reštauračný odpad, vytriedené zložky komunálneho odpadu, na ktoré sa vzťahuje rozšírená zodpovednosť výrobcov, a biologicky rozložiteľný odpad zo záhrad a z parkov. Na skládkach sa však môžu nachádzať pneumatiky, ktoré sa použijú ako konštrukčný materiál pri budovaní samotnej skládky.


Prečo je nutné s týmto nebezpečným odpadom naložiť inak?
Pre zaujímavosť uvediem príklad nebezpečného odpadu, ktorý sa ukladá nelegálne spolu so zmiešaným komunálnym odpadom. Ide o lítiové batérie, napríklad z hodiniek. Ak sa poškodí obal batérie a nastane kontakt obsahu s vlhkosťou, nastáva búrlivá chemická reakcia, ktorá je schopná zapáliť okolitý odpad.

Čo sa ďalej deje so surovinou, ktorú nie je možné ponechať na štandardných skládkach?
Legislatíva rozoznáva tri triedy skládok odpadov. Prvou je skládka na inertný odpad, skládka na odpad, ktorý nie je nebezpečný, a skládka na nebezpečný odpad. Najbežnejším typom...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2022-08-05 15:00:00 - Feat.: - Title: Konkurzy firiem čakajú zmeny. Čo novinky prinesú v praxi a aké sú negatíva, vysvetľuje právnik 02 - Modified: 2022-08-04 22:00:00 - Feat.: - Title: Český analytik Visingr pre HN: Ruská armáda stojí pred kolapsom, bod zlomu príde v auguste 03 - Modified: 2022-08-04 10:09:08 - Feat.: - Title: Český hydrológ pre HN: Riziká vzniku požiarov neustále stúpajú 04 - Modified: 2022-08-05 13:28:23 - Feat.: - Title: Nákup plynu je lotéria, minister Sulík s nami nekomunikuje, hovorí pre HN šéf zväzu výrobcov tepla 05 - Modified: 2022-08-03 12:56:04 - Feat.: - Title: Nicholsonová pre Brainee: Sulík je rád, že sa ma zbavil. O svojej politickej budúcnosti diskutujem aj s Progresívcami
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
06. august 2022 04:56