V prípade žien sa v ústavnom zákone zvažuje dôchodkový vek 63 rokov. Pre ostatných – 64 rokov. „Maximálny dôchodkový vek žien, ktoré vychovali deti, upravuje priamo prijatá novela Ústavy,“ vysvetľuje Michal Stuška, hovorca ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. „Ženám, ktoré vychovali jedno dieťa, bude znížený vek odchodu do dôchodku o šesť mesiacov, ktoré vychovali dve deti, o jeden rok a ženám, ktoré vychovali tri a viac, o rok a pol. Spôsob výpočtu dôchodku sa pre ne nezmení. Žena, ktorá vychovala jedno dieťa, bude mať právo ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63,5 roka, ktorá vychovala dve deti, bude môcť ísť do dôchodku najneskôr vo veku 63 rokov a žena s tromi a viacerými vychovanými deťmi – vo veku 62,5 roka.“
Zavedenie stropu pri predlžovaní dôchodkového veku na úrovni 64 rokov znamená, že posledný ročník, ktorému sa podľa súčasných podmienok predĺži dôchodkový vek, bude ročník 1965, na ktorý sa začne vzťahovať dôchodkový vek 64 rokov. Na osoby narodené v roku 1966 a mladšie sa už bude uplatňovať Ústavou garantovaná hranica dôchodkového veku 64 rokov. Platí to pre mužov a bezdetné ženy. Znamená to, že výška dôchodkového veku určená zákonom nebude môcť od účinnosti novely Ústavy prekročiť stanovený strop.
Zatiaľ sa však súčasná právna úprava určujúca dôchodkový vek vzťahuje na ľudí narodených po 31. decembri 1956. Dôchodkový vek ľudí narodených v roku 1957 bude teda 62 rokov a šesť mesiacov. Predĺženie veku sa naďalej nevzťahuje na tých, ktorým súčasný zákon umožnil zachovať znížený dôchodkový vek: ľudia, ktorí pracovali potrebný počet rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie, do I. a/alebo II. kategórie funkcií a ženy v závislosti od počtu vychovaných detí.
Ak sa dnes chystáte do dôchodku, viete, na aké potvrdenia a dokumenty nesmiete zabudnúť, aby vám priznali dôchodok?
Čítajte v pondelok 15. apríla v Hospodárskych novinách.