Odpovedá Mária Ronecová zo spoločnosti MPL Stavro
1. Vhodný pozemok
Výber pozemku konzultujte so stavebným inžinierom alebo architektom. Pozemok musí byť vhodný pre váš projekt. Ak sa vám zdá cena pozemku nízka, overte si, či sú v cene započítané aj inžinierske siete.
Ide o pripojenie na rozvod vody, zemný plyn a elektrickú energiu, prípojku kanalizácie, linku pevnej telefónnej siete, káblový televízny rozvod a príjazdovú cestu. Pozemok, ktorý nie je napojený na tieto siete, sa vám ich zavedením značne predraží.
Medzi hlavné kritéria pre výber pozemku patrí jeho veľkosť, orientácia, rozloženie, umiestnenie, vybavenosť inžinierskymi sieťami, dopravná dostupnosť a cena.
2. Veľkosť pozemku
Pozemky s rozlohou 300 až 400 m2 sú vhodné na radovú zástavbu. Zo zákona vyplýva minimálna šírka domu 6,5 m. Pozemky s rozlohou od 400 do 800 m2 sú vhodné na výstavbu samostatných rodinných domov alebo dvojdomov. Minimálna dĺžka pozemku je 16,5 m.
K šírke domu si vždy pripočítajte 3 m po každej strane. Na pozemku s rozlohou 1000 m2 si môžete dopriať aj krásnu záhradu, bazén či malý záhradný domček.
3. Stavebné povolenie
Stavebný úrad vám udelí povolenie len na základe doloženého projektu. Tu máte dve možnosti. Buď si kúpite hotový projekt rodinného domu z katalógu alebo si ho necháte vypracovať na mieru architektom.
Hlavnými kritériami pri výbere jednej z možnosti sú vaša finančná situácia a čas, za ktorý chcete mať projekt k dispozícii. Pri výbere projektu si skúste odpovedať na dve otázky. Či chcete domček, ktorý si dispozične sám alebo s architektom) navrhn...