Ruská akciová spoločnosť skúma možnosť vstupu na americký kapitálový trh, presnejšie na Newyorskú burzu cenných papierov (New York Stock Exchange, NYSE). Ak sa firma rozhodne pre tento krok, vydanie akcií obchodovaných na tomto trhu by trvalo dva až tri roky. Vyhlásil to podpredseda Predstavenstva Gazpromu a generálny riaditeľ firmy Gazexport Alexander Medvedev.
Ak by firma vstúpila na NYSE, musela by vydať americké depozitné certifikáty (ADR), ktoré nahrádzajú akcie pri obchodovaní v zahraničí. A. Medvedev tvrdí, že tento krok by počas troch až piatich rokov viedol k tomu, že kapitalizácia Gazpromu by sa zvýšila zo súčasných 100 mld. USD na 300 mld. USD. Všetko to bude závisieť od rýchlosti liberalizácie obchodovania s akciami Gazpromu. Zahraniční investori môžu akcie ruskej plynárenskej spoločnosti vlastniť len v obmedzenej miere. Gazprom vydal dosiaľ len globálne depozitné certifikáty (GDR), ktoré sú registrované v Londýne. Ak bude chcieť Gazprom vydať ADR registrované v New Yorku, tento krok je spojený s určitými ťažkosťami. V prvom rade je potrebné dodržať prísne požiadavky americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (Secutrities and Exchange Commision, SEC). Okrem toho firma bude musieť zaplatiť vedúceho manažéra pre umiestnenie akcií, poplatky upisovateľom akcií, ale aj náklady spojené s prezentáciou firmy pred investorskou verejnosťou.
Medzi posledné verejne známe aktivity Gazpromu patrí jeho snaha kúpiť firmu Rosnefť. Ruský plynárenský gigant Gazprom si chystá vyše 10 mld. USD, ktorými sa pokúsi získať kontrolu nad touto firmou. Podľa dvoch zdrojov zapojených do rokovaní by financovanie obchodu malo byť zabezpečené v priebehu najbližších pár týždňov a transakcia by mohla byť dohodnutá do jesene tohto roka. Najväčší svetový producent zemného plynu Gazprom na získaní potrebných peňazí spolupracuje s bankami Dresdner Kleinwort Wasserstein a ABN Amro. Očakáva sa, že sa pridajú aj ďalšie banky.
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S & P) zlepšila ratingový výhľad Gazpromu zo stabilného na pozitívny. S & P konštatuje, že pre pozitívny výhľad ratingu existuje niekoľko predpokladov. Prvým je možná podpora spoločnosti vládou, ktorá súvisí s konsolidáciou kontroly nad spoločnosťou. Druhým faktorom je priaznivá cenová konjunktúra pri exporte plynu v roku 2005. Agentúra súčasne potvrdila podnikový rating na úrovni BB-.
Čistý zisk ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom za rok 2004 prekonal vďaka vyšším cenám plynu očakávania analytikov. Zisk Gazpromu vzrástol podľa Medzinárodných účtovných štandardov o 29 % na 205 ml. ruských rubľov (asi 230 mld. Sk). Tržby sa vlani zvýšili o 19 % na 976 mld. rubľov. Analytici odhadovali, že spoločnosť dosiahne nižší čistý zisk na úrovni 6,57 mld. USD (212 mld. Sk). Celkový dlh Gazpromu dosiahol ku koncu roka 583 mld. rubľov. Gazprom uspokojuje európsky dopyt po plyne jednou štvrtinou.
StoryEditor