14.05.2019, 00:00

Scelenie prispeje k nárastu ceny pôdy

V čom sa líšia rôzne druhy pozemkových úprav, ako majú v tomto procese postupovať vlastníci a aké výhody im to prinesie, vysvetľujú experti.

Scelenie prispeje k nárastu ceny pôdy
Zdroj: Dreamstime

Odpovedá Monika Budzák, spoločnosť INESS

1. Základná definícia
Čo sú pozemkové úpravy?
Je to proces, ktorým sa prináša poriadok do pozemkového vlastníctva v častiach katastrálnych území mimo obcí a miest. Pozemkové úpravy sa skladajú z dvoch podmnožín. Jednou sú takzvané komasácie, teda sceľovanie pozemkov, keď sa preskupia rozdrobené vlastnícke práva, aby vo výsledku bolo menej väčších pozemkov s menším počtom vlastníkov. Druhou podmnožinou je návrh, ale aj realizácia takzvaných spoločných zariadení, ktorými sú poľné cesty na sprístupnenie pozemkov či protierózne a protipovodňové opatrenia. Ich cieľom je vyriešiť nielen majetkovoprávnu, ale aj krajinotvornú rovinu. Na Slovensku bol postup pozemkových úprav veľmi pomalý. Doteraz sa ukončilo 418 komplexných a 91 jednoduchých úprav z celkového počtu 3 559 katastrálnych území. To je výrazne menej ako v Česku, kde ročne spustia približne 200 projektov pozemkových úprav.

2. Komplexné úpravy
V praxi sa uplatňujú dva druhy úprav, jednoduché aj komplexné. Mohli by ste konkretizovať komplexné?
Oba základné druhy sa líšia rozsahom územia, dĺžkou realizácie a obsahom projektu. Komplexné pozemkové úpravy – v zákone sa uvádzajú len ako pozemkové úpravy – riešia okrem vlastníckych a užívacích vzťahov aj návrhy komunikačných, ekologických, protieróznych a protipovodňových opatrení, sprístupnenie pozemkov, zlepšovanie poľnohospodárskej výroby a podobne. Obvodom projektu je spravidla celé katastrálne územie okrem intravilánových častí. Dĺžka spracovania projektov je úmerná rozsahu územia i okruhu problémov – štyri až šesť rokov. Komplexné pozemkové úpravy nariaďuje i financuje štát. Doteraz boli na Slovensku financované najmä z eurofondov, menej zo štátneho rozpočtu.


3. Jednoduché úpravy
Čím sa líšia jednoduché pozemkové úpravy?
Jednoduché pozemkové úpravy majú za cieľ v prvom rade majetkové usporiadanie pozemkov v danej lokalite. Ak napríklad investor chce realizovať investičný zámer, naráža na problém množstva vlastníkov na danom pozemku, môže požiadať o povolenie jednoduchých pozemkových úprav. Potrebuje súhlas vlastníkov s výmerou viac ako 50 percent územia. Pri financovaní však nie je závislý od verejných prostriedkov – jednoduché PÚ financuje žiadateľ, môže ním byť investor, združenie vlastníkov alebo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.