Vlastním pozemok, kde jedna polovica patrí mne a druhú spravuje Slovenský pozemkový fond. Súčasný nájomca pôdy, o ktorom som nevedela, mi poslal nájomnú zmluvu na pôdu a ponúkol dokonca aj odkúpenie. Nájomná zmluva je pre mňa finančne nevýhodná. Uprednostňujem odpredaj pôdy, ako mám postupovať?
Prevod poľnohospodárskej pôdy sa riadi štandardným postupom ako pri bežnom prevode pozemkov. V tomto prípade je dôležitý fakt, že Slovenská republika je spoluvlastníkom pozemku, to znamená, že má na tento pozemok aj predkupné právo. Uzavretiu kúpnej zmluvy s treťou osobou preto musí predchádzať ponuka na uzavretie kúpnej zmluvy fondu, ktorá musí obsahovať podmienky prevodu.
Čo sa stane, ak sa Slovenský pozemkový fond rozhodne, že moju ponuku nevyužije?
V takejto situácii je možné, že vy ako majiteľ polovice pozemku môžete uzavrieť štandardnú zmluvu. Tá musí obsahovať všetky potrebné náležitosti, ktoré sú podľa zákona o katastri a zápise vlastníckych a iných opráv k nehnuteľnostiam.
Kedy musím pri predaji pozemku nutne dodržať predkupné právo spoluvlastníkov? Predpokladajme, že spoluvlastník pozemku nevyužije možnosť predkupného práva. Čo môže robiť predávajúci ďalej?
Spoluvlastníci majú predkupné právo pred každým prevodom, okrem prípadov, keď ide o prevod blízkej osobe. Blízkou osobou je napríklad príbuzný v priamom rade, súrodenec a manžel. Iný člen rodiny sa pokladá za sebe vzájomne blízku osobu, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako svoju vlastnú. Pokiaľ riadnu ponuku spoluvlastník nevyužije a nevyplatí druhú stranu v lehote dvoch mesiacov, ten môže nehnuteľnosť previezť na tretiu osobu – kupujúceho.
A čo ak predávajúci neuplatní predkupné právo ostatných spoluvlastníkov pozemku? Ako si môžu toto právo vymôcť a čo hrozí predávajúcemu?
Ak predávajúci porušil predkupné právo iného spoluvlastníka nehnuteľnosti, tento spoluvlastník má na výber z viacerých možností. Spoluvlastník sa môže domáhať, aby mu predávajúci pozemok ponúkol na predaj, a to za rovnakých p...
Zostáva vám 85% na dočítanie.