19.06.2019, 00:00

O dedičstve informujte spoločenstvo

Spoločná nehnuteľnosť má spravidla extrémne veľký počet spoluvlastníkov, vraví Martin Illáš z Ministerstva pôdohospodárstva.

les, drevo, ťažba dreva
Zdroj: Dreamstime

Aký je rozdiel v tom, ak niekto má alebo dedí podiel na spoločnej, teda urbárskej nehnuteľnosti, a ak má alebo dedí podiel na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti? Ako je to vyznačené na liste vlastníctva?
Vysvetlenie je jednoduché. Spoločná nehnuteľnosť je osobitným typom spoluvlastníctva. Tento pojem teda hovorí niečo špecifické o charaktere vlastníctva. Vyznačuje sa spravidla extrémne veľkým počtom spoluvlastníkov, niekedy až pár tisícov, a predovšetkým tým, že sa skladá spravidla z mnohých parciel. Často sú evidované na rôznych listoch vlastníctva. A toto spoluvlastníctvo nie je možné zrušiť a vysporiadať.

Ide v zásade o pevné spojenie spoluvlastníkov, z ktorého sa nedá vymaniť?
V zásade áno. Dá sa z neho vymaniť len tak, že spoluvlastník sa zbaví vlastníctva svojho podielu. Spoločná nehnuteľnosť je historickým fenoménom, ktorý má korene ešte v tereziánskom urbárskom katastri. Ide o pozemok alebo o súbor pozemkov, na ktoré sa vzťahovali tri uhorské zákonné články a na tie sa odvoláva aj zákonná definícia spoločnej nehnuteľnosti. V katastri nehnuteľností má vlastný kód. Takže z katastra vieme vyčítať, či ide, alebo nejde o spoločnú nehnuteľnosť. Niekedy však namiesto kódu je len uvedené, že ide o spoločnú nehnuteľnosť podľa zákona s jeho číslom, čo však nie je označenie v súlade s príslušnou vyhláškou.

Napriek tomu operujeme s právnym pojmom spoločne obhospodarovaná nehnuteľnosť. V čom je teda rozdiel?
Tu nehovoríme o spomínanom špecifickom historickom vlastníctve, ale o špecifickom užívaní nehnuteľnosti. Ide o pozemky, ktoré patria samostatným vlastníkom alebo samostatným kolektívom spoluvlastníkov. Sú to, na rozdiel od spoločnej nehnuteľnosti, samostatné a nezávislé pozemkové majetky. Tie tiež obhospodaruje pozemkové spoločenstvo – ako právnická osoba, ktorá združuje vlastníkov alebo spoluvlastníkov týchto samostatných pozemkových majetkov.


Čo je podmienkou toho, aby sa určitý pozemok stal spoločne obhospodarovanou nehnuteľnosťou?
Podm

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.