Aký je rozdiel v tom, ak niekto má alebo dedí podiel na spoločnej, teda urbárskej nehnuteľnosti, a ak má alebo dedí podiel na spoločne obhospodarovanej nehnuteľnosti? Ako je to vyznačené na liste vlastníctva?
Vysvetlenie je jednoduché. Spoločná nehnuteľnosť je osobitným typom spoluvlastníctva. Tento pojem teda hovorí niečo špecifické o charaktere vlastníctva. Vyznačuje sa spravidla extrémne veľkým počtom spoluvlastníkov, niekedy až pár tisícov, a predovšetkým tým, že sa skladá spravidla z mnohých parciel. Často sú evidované na rôznych listoch vlastníctva. A toto spoluvlastníctvo nie je možné zrušiť a vysporiadať.
Ide v zásade o pevné spojenie spoluvlastníkov, z ktorého sa nedá vymaniť?
V zásade áno. Dá sa z neho vymaniť len tak, že spoluvlastník sa zbaví vlastníctva svojho podielu. Spoločná nehnuteľnosť je historickým fenoménom, ktorý má korene ešte v tereziánskom urbárskom katastri. Ide o pozemok alebo o súbor pozemkov, na ktoré sa vzťahovali tri uhorské zákonné články a na tie sa odvoláva aj zákonná definícia spoločnej nehnuteľnosti. V katastri nehnuteľností má vlastný kód. Takže z katastra vieme vyčítať, či ide, alebo nejde o spoločnú nehnuteľnosť. Niekedy však namiesto kódu je len uvedené, že ide o spoločnú nehnuteľnosť podľa zákona s jeho číslom, čo však nie je označenie v súlade s príslušnou vyhláškou.
Napriek tomu operujeme s právnym pojmom spoločne obhospodarovaná nehnuteľnosť. V čom je teda rozdiel?
Tu nehovoríme o spomínanom špecifickom historickom vlastníctve, ale o špecifickom užívaní nehnuteľnosti. Ide o pozemky, ktoré patria samostatným vlastníkom alebo samostatným kolektívom spoluvlastníkov. Sú to, na rozdiel od spoločnej nehnuteľnosti, samostatné a nezávislé pozemkové majetky. Tie tiež obhospodaruje pozemkové spoločenstvo – ako právnická osoba, ktorá združuje vlastníkov alebo spoluvlastníkov týchto samostatných pozemkových majetkov.
Čo je podmienkou toho, aby sa určitý pozemok stal spoločne obhospodarovanou nehnuteľnosťou?
Podmienkou je, ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.