O dva roky už iný než energeticky skutočne úsporný dom nebudete môcť vôbec postaviť. Štát vám naň nedá energetický certifikát, zbytočná bude aj snaha o jeho kolaudáciu. Tú dostanú len takzvané nulové domy. Verejnosť o nich však vie iba málo. Stále je bežnou praxou stavať svojpomocne, neprofesionálne a bez kvalitných stavebných materiálov.
Napríklad, veľa rodín sa domnieva, že ak zateplia starší dom, podarí sa im ušetriť na vykurovaní. „Zateplenie bungalova, ktoré je hrubé desať centimetrov, však reálne ušetrí len dve až tri percentá z pôvodne spotrebovanej energie,“ vysvetľuje Martin Mihál, predseda Združenia výrobcov murovacích materiálov.
Hrubé steny neznamenajú nulový dom
Pri plánovaní výstavby domu je dôležité, aby ste poznali normové požiadavky na tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií. To, či má dom takmer nulovú spotrebu energie, nezávisí len od konštrukcie alebo použitia jednej technológie. Je mylné domnievať sa, že nulový dom musí mať hrubé alebo zateplené steny. Nemali by ste sa zameriavať na stavbu obvodových stien, ktoré sú predimenzované. Dôležitá je...
Zostáva vám 85% na dočítanie.